answersLogoWhite

0

i drive a heavily modified Dodge neon with a 2.0 about 325 miles a week. because of some of the mods i have to run premium fuel. on average i spend about roughly $35 a week on gas. so everything considered with mine you probably spend less. also which car it is in and if you live somewhere flat or hills or even altitude effects gas mileage. unless you live at 0 feet where the temp is always 60.5 F* and always have bran new tires blah blah blah you wont see the mpg posted on the car. that is ment for ideal conditions only which very few cars are actually ever exposed to.

User Avatar

Wiki User

14y ago

What else can I help you with?

Related Questions

How much money does is cost per liter of fuel?

i rock


How much does a liter of aviation fuel cost the airlines?

235.59 US cents per gallon in New Zealand


What is the formula used to calculate cost per kilometer based on fuel used?

divide kilometers driven by how much fuel was used to figure out how many km your getting per gallon or liter or whatever you use. lets say you got 30km per liter, and the liter of fuel was $3.00. you would take the $3 and divide that by 30 and get your cost per km...in this case... ten cents


How much does it cost weekly to raise an infant?

it depends on how much you buy for the infant


How much does the weekly newspaper cost in the us?

About $49.95 a year


How much space 1 liter of fuel take up?

1 liter of space = 1dm3


How much does a liter of hydrogen fuel cell cost?

As of 2023, the cost of hydrogen fuel varies significantly based on production methods and location, but on average, it ranges from $4 to $6 per kilogram. Since one kilogram of hydrogen can produce about 11.1 liters of water when consumed in a fuel cell, the cost per liter of hydrogen fuel effectively translates to approximately $0.36 to $0.54. Prices may fluctuate due to factors such as production technology, distribution, and market demand.


How much money do you cost on food a weekly?

about $150 for 3 people.


How may kg are in 1 liter of hemp oil?

A liter of THC cost how much?


How much a liter of milk cost?

Around 57p


How much is a liter of petrol cost?

it's about $2.00


How much does a liter of gas cost in the us?

About $.76 per liter. about 1.96 per gallon