12p
A round number is £0.12 in the day and £0.06 at night.
It varies a lot according to price plan, but a figure of between 8.5 and 11.5 pence per kWh would be accurate in December 2008
The average electricity consumption is 4,800 kWh per is average UK electricity bill is £669.60
Prices are quoted with and without VAT, and the standing charge is also quoted, you just ask for whichever form you want the information in.
The average price of gas and electricity varies from location to location and service provider. In the UK, with British Gas, the average price is _«£131 per month for both.
To calculate the cost of running a 15 watt bulb non-stop for a year, you first need to determine the cost of electricity per kilowatt-hour (kWh) in your area. Once you have that information, you can use the formula (Wattage/1000) x Hours Used x Days in a Year x Cost per kWh to find the annual cost. If the cost of electricity is $0.12 per kWh, running a 15 watt bulb non-stop for a year would cost approximately $15.79.
1860 kWh (annual, UK, 2007)Consumption varies significantly depending on a number of factors, such as size of house, number of occupants, daylight hours, stupidity of occupants etc.UK average annual electricity consumption per household is 4390 kWh (2007). This roughly equates to 1860 kWh per person.The data for the domestic consumption (117,126.2 GWh) and number of meters (26,670.3 x 103) are provided by The Department of Business Innovation and Skills (see 1st link). The per person value requires the use of the UK 2001 Census for average number of persons per household (2.36, see 2nd link)
31,500 Kwh (UK) per annum
A 60 Watt light bulb consumes electrical energy. If you leave is on for 24 hours, it consumes 60 x 24 = 1440 Watt-Hours, or 1.44 Kilowatt-Hours. If you want to know how much money this much energy costs, look on your last electricity bill. There it will give the cost of one Kilowatt-Hour.
From the details this is probably a UK question. It would use 60 watt-hours of energy every hour, which is 0.06 kWh or units of electricity, and that would cost around 1p.
Graeme Bathurst, of independent energy consultancy TNEI, suggests 7p/kWh as a reasonable estimate(http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/magazine/4900188.stm) 7p is typical for the night cheap rate, during the day it can be twice that, according to my bill.
1.39 per lb The retail price in the UK for UK produced honey is around £5 per pound.