Impossible to answer without knowing how many MPG your vehicle gets (just AFTER a tune-up, preferably).
Also, with load, without load
Day or night driving (temperature plays a part in this)
Divide 685 by the number of miles per gallon your vehicle does, then times the answer by the cost of diesel per gallon.
You need to know the price per gallon and also the miles per gallon your car can achieve. Then the cost per mile is the dollars per gallon divided by the miles per gallon. The answer is in dollars per mile (in the UK use pounds instead). So with fuel at $1 per gallon, and car that does 20 mpg, the fuel cost is $1 / 20 per mile, or 5 cents per mile.
The cost per mile for a garbage truck varies somewhat with the price of diesel fuel and the age and condition of the truck. On average, the fuel cost per mile for a garbage truck is about $1.33 if diesel fuel is selling for $3.99 per gallon. The trucks generally average 3 miles per gallon of fuel.
The average cost per mile of this bus is the total cost of diesel plus the total maintenance costs IN THE PERIOD UNDER DISCUSSION, divided by (total number of miles travelled X total number of passengers, in same period).
Divide 166 miles by the number of gallons per mile your vehicle does, then times the answer by 3.88 to get the total cost.
about 3.7 cents per mile
.42-.68 a mile
A truck gets about 20 mpg.
about 30 million per mile
about 35 cents
It depends on you fuel economy. MPG means miles divided by gallons. Miles/Gallon. Take number of miles driven, divided by number of gallons to drive those miles. Flip over miles per gallon to get gallons per mile then multiply by dollars per gallon to get dollars per mile.
Depends on the mile per gallon your diesel gets. Divide the MPG your vehicle gets into 200 and you will have your answer.