Separate it into 4 equal piles, then take 3 of them. You have 12 oz
How can it be? - 8 oz is half a pound.
You divide by 12.You divide by 12.You divide by 12.You divide by 12.
Divide $9.99 by 12 = .83
That is 3/4 pound of pasta.
To find the number of markers per box, divide the total number of markers (288) by the number of boxes (12). This calculation gives you 288 ÷ 12 = 24 markers per box. Thus, each of the 12 boxes contains 24 markers.
That depends on the pasta. Some pasta is quite light and made in hollow shapes, ie Farfalle, Lumache and Conchigli. These tend to weigh about 100 grams or less per cup. Going up we have rigate, penne and radiatori , these are denser and in more solid shapes. These run about 130 - 160 grams per cup. Finally, the heavy varieties like spaghettini and linguini - if you bunch these together ans stand upright in a cup the will be 220 -235 grams per cup.
12 and divide 100 = 0.12
Since a year has 12 months, just divide by 12.Since a year has 12 months, just divide by 12.Since a year has 12 months, just divide by 12.Since a year has 12 months, just divide by 12.
12 divide by 16 show work = 0.75
divide 180 by 12 using factors
A rough estimate would be 20 I would say 20
1