answersLogoWhite

0

about 40$ rubiksguy

User Avatar

Wiki User

16y ago

What else can I help you with?

Related Questions

How much did a hershey bar cost in 1990?

5-10 cents


How much did a Hershey bar cost in the 1924?

In 1924, a Hershey bar typically cost around 5 cents. This price reflected the economic conditions of the time, as well as the cost of production and ingredients. Hershey bars were popular treats, making them accessible to many consumers during that era.


How much did a candy bar cost in the 1950s?

Candy on average was 1cent to 50cents while a can of coke was about 15cents and a hershey bar was probably a nickel or dime


Cost of Hershey candy bar 1962?

From what this article says they were 5 and 10 cents. http://www.time.com/time/magazine/article/0,9171,939919,00.html


Hershey introduced the 5 cent hershey bar in 1903 for how long did the price stay the same?

1950


How much did a Hershey bar cost in 1940?

The price of a Hershey bar didn't change much between about 1960 to 1980, they just kept changing the net weight. Around 1970 the price was twenty five cents. From about 1980 through today, the price of everything has been rising rapidly.


How many ounce in a Hershey candy bar that sold for 5 cents in 1960?

In 1960, a Hershey candy bar that sold for 5 cents typically weighed around 1 ounce. Hershey bars have gone through various size changes over the years, but during that time period, a standard Hershey bar was approximately 1 ounce.


What was the price of a hershey bar when first invented?

5 cents


What was the weight of a 5 cent Hershey bar is the 1950's?

a 5 cent bar was one once and a 10 cent bar was two onces.


What was the price of hershey's milk chocolate bar in 1990?

5 cents...the nick name wz nickel candy bar.


What is the cost of a lb of pears when apples cost 5p per lb more than pears and 5 lb of apples plus 3 lb of pears cost 465p showing work?

Apples: x pence per lb Pears: x-5 pence perlb But: 5x+3(x-5) = 465p So: 5x+3x-15 = 465 => 8x = 480 and x = 60 Therefore: lb of pears cost 55p and a lb of apples cost 60p


What is the largest bar?

I'm not sure, but it might be those 5 pound Hershey's bars they sell at Hershey's chocolate world and in the little shops outside of Hersheypark.