answersLogoWhite

0

Subjects>Food & Drink>Food

How much did a candy bar cost in the 1950s?

User Avatar

Anonymous

∙ 13y ago
Updated: 11/6/2022

Candy on average was 1cent to 50cents while a can of coke was about 15cents and a hershey bar was probably a nickel or dime

User Avatar

Wiki User

∙ 13y ago
Copy

What else can I help you with?

Related Questions

How much a candy bar cost in 1960?

A nickel.


How much does a candy bar cost in 2013?

25c


How much does a bar of candy cost in 2018?

That depends on what sort of candy bar it is, where you live, when you buy the candy and in which specific store you shop.


How much does it cost to buy a bar of candy?

50 cents


How much a candy bar cost in the past?

10 cents


How much did a candy bar cost in 1945s?

5 cents


How much did a candy bar cost in 1893?

About 2 shillings.


How much did a Hershey candy bar cost in 1989?

12 cents


The candy bars each cost 0.50 How much woul it cost if you and your friend wanted a candy bar?

if you're buying 2 candy bars, then 1.00.


How much was a Hersheys candy bar in 1950?

I don't know for sure, but I think the average cost for a candy bar was around 5 cents.


The candy bars each cost 0.50 How much would it cost if you and your friend wanted a candy bar?

$1.00 Because if they are 50 cents each, then: 0.50 + 0.50 = $1.00


How much did a Snickers candy bar cost in 2005?

25 cents

Trending Questions
Are Allens lollipops gluten free? Can you freeze Oscar Mayer fully cooked bacon? Does turmeric or ginger help out with constipation? Can I use olive oil as a facial cleanser? What are some great smoothie recipes? Is it normal to be sexually attracted to your neighbor's cat? Is pound cake supposed to bubble when in the oven? What month do golden seabright bantam start and end laying eggs go broody and how will i know the egg quality or if they are fertile to help my chickens lay more? What does the mandible do on a crayfish? Is a cucumber a grout or vegetable? Which non metal making iodised salt? Is pizza one of the best foods to eat while pregnant? What would it be if six cakes cost two pound and forty pence How much do ten cakes cost? Why do you think the lemons are stored in vinegar? What are the food sources of cysteine? How was tomatoes discovered? What do people from Scotland call french fries? Does aged cheese keep longer than uncured cheese? How long do you need to wait to take cipro after eating cream cheese? The body organs of a clam make up what mass?

Resources

Leaderboard All Tags Unanswered

Top Categories

Algebra Chemistry Biology World History English Language Arts Psychology Computer Science Economics

Product

Community Guidelines Honor Code Flashcard Maker Study Guides Math Solver FAQ

Company

About Us Contact Us Terms of Service Privacy Policy Disclaimer Cookie Policy IP Issues
Answers Logo
Copyright ©2025 Answers.com. All Rights Reserved. The material on this site can not be reproduced, distributed, transmitted, cached or otherwise used, except with prior written permission of Answers.