answersLogoWhite

0

Subjects>Food & Drink>Food

How much does a bar of candy cost in 2018?

User Avatar

Anonymous

∙ 7y ago
Updated: 11/12/2022

That depends on what sort of candy bar it is, where you live, when you buy the candy and in which specific store you shop.

User Avatar

Wiki User

∙ 7y ago
Copy

What else can I help you with?

Related Questions

How much a candy bar cost in 1960?

A nickel.


How much does a candy bar cost in 2013?

25c


How much does it cost to buy a bar of candy?

50 cents


How much a candy bar cost in the past?

10 cents


How much did a candy bar cost in 1893?

About 2 shillings.


How much did a candy bar cost in 1945s?

5 cents


How much did a Hershey candy bar cost in 1989?

12 cents


The candy bars each cost 0.50 How much woul it cost if you and your friend wanted a candy bar?

if you're buying 2 candy bars, then 1.00.


How much was a Hersheys candy bar in 1950?

I don't know for sure, but I think the average cost for a candy bar was around 5 cents.


The candy bars each cost 0.50 How much would it cost if you and your friend wanted a candy bar?

$1.00 Because if they are 50 cents each, then: 0.50 + 0.50 = $1.00


How much did a Snickers candy bar cost in 2005?

25 cents


How much did a candy bar cost on 1969?

15 cents a nickel for a candy bar on 1960 and 35cents for the movie, 10 cents for popcorn.

Trending Questions
What herb is on garlic bread? How do you plant apple seeds straight out of the apple core? Does whole wheat bread need to be refrigerated? How much cooking oil do i need for a 2.5 liter fryer? Tony is a long-distance runner What type of food would be his best source of energy before an important race? How much did dubble bubble cost in 1979? Can you use golden corn syrup instead of light corn syrup? Good christmas party food That is cheap? Is fugu poisonous? Who are the candy land characters? Do beans need light to germinate? Do gerbils die if they are lonely in a cage? Do you still make stove top stuffing with the rice? How does lemon juice affect a cool whip pie? How much do a pack of sliced ham cost at save a lot? Why does carp taste earthy? How long does it take for milk to smell like its spoiled? What seed looks like a brown clam? Can you vomit up peanutbutter and jelly in space? How many grams are in 2.5 moles of NaCl?

Resources

Leaderboard All Tags Unanswered

Top Categories

Algebra Chemistry Biology World History English Language Arts Psychology Computer Science Economics

Product

Community Guidelines Honor Code Flashcard Maker Study Guides Math Solver FAQ

Company

About Us Contact Us Terms of Service Privacy Policy Disclaimer Cookie Policy IP Issues
Answers Logo
Copyright ©2025 Infospace Holdings LLC, A System1 Company. All Rights Reserved. The material on this site can not be reproduced, distributed, transmitted, cached or otherwise used, except with prior written permission of Answers.