answersLogoWhite

0

15 cents

User Avatar

Wiki User

11y ago

What else can I help you with?

Related Questions

How much was Kellogg's Corn Flakes cost in 1963?

19 cents


How much do peanut butter and crackers cost in 1967?

[1960] 18 oz, 27 centsA newspaper in New Jersey compared the price of a 12-ounce box of Kellogg's Corn Flakes through the years. In 1955, you could pick up a box for 19 cents. In 1973, that same box of corn flakes would have cost you a quarter. Jump forward to 1984 when the price was 89 cents. Today, that same 12-ounce box of corn flakes will set you back $2.99.


What was the price of one box of corn flakes in 1995?

In 1995, the average price of a box of corn flakes was approximately $2.50. Prices could vary depending on the brand and store, but this figure reflects a typical cost during that time period. Inflation and market changes have since affected cereal prices significantly.


What does a box of Kellogg's corn flakes cost?

Really, it depends, but I get mine at either Lucky's or Safeway. The average cost is about $3.99. Plus, I get like a discount because I am a Club Card Member at both stores.


How much does 21 flakes of gold cost?

That depends on the purity and weight of the flakes.


How much does frosted flakes cost?

It cost about 5$


I'm trying to figure out how much the price of corn REALLY affects the cost of food. How many boxes of corn flakes can be made from a bushel of corn?

Try contacting Kellogg's. Most companies are more than happy to help with education and you may get some free product out of it too.


Find the cost per lb of sugar-coated breakfast cereal made from 40 lb of sugar that costs s1.00 per lb and 120lb of corn flakes that cost 0.60 per lb?

$1.60 per pound


How much did laundry detergent cost in 1910?

There WAS no laundry detergent in 1910. To wash your clothes, you used flakes of soap (and you probably made the flakes by grating a hard bar of soap). This did a poor job. In 1933, Dreft detergent was marketed for the first time (a detergent, not a soap) but it did not work well on heavy stains. In 1943, Tide detergent entered the market- and is still around- improved a reported 21 times since then. But in 1910, drag out the soap and the grater.


How much does corn cost?

can corn cost about 3.76


How much corn cost?

can corn cost about 3.76


How do you get snow flakes on tapzoo?

Snow flakes will cost you real money and you can buy them through the app.