25 cents
It cost about 5$
To actually make a 12 ounce box of Frosted Flakes is about 5 cents. So where does the other cost come from? The packaging is not included in the manufacturing process, so that's some. Payment of personell to oversee the equipment, transportation costs, advertising...it all adds up. That is why there is such a huge difference in the prices between generic and name brand cerials.
That depends on the purity and weight of the flakes.
19 cents
15 cents
Look on the box. It tells you all the nutrients, by serving amount.
5000
In 1952 a loaf of bread cost 16 cents
20 cents
No, frosted flakes isn't high in calories, but it is very HIGH in sugar. A lot of sugar will make you gain weight. It says it gives you energy but it's because of all the packed sugar. Summary: they aren't a good diet food
The value of a 1992 Toronto Blue Jays Frosted Flakes box can vary significantly based on its condition, rarity, and market demand. On average, these collectible items might sell for anywhere from $10 to $50, but pristine or unopened boxes could fetch higher prices among collectors. To get an accurate valuation, it's best to check recent sales on platforms like eBay or consult with sports memorabilia experts.
one shilling and six pence