Referring to the noodles alone, I purchased a 24 ounce bag of Skinner spaghetti noodles at a Food Town Store in Texas, USA, on sale on February 27, 2009 for 99 cents. The regular price was about $1.25, and you can also get a generic brand of spaghetti noodles on sale for about 77 cents.
24 oz of spaghetti cost $2.87
In my grocery that's about $ 4
like 6 bucks
77 cents to 1 dollar and 50 cents
24 oz of spaghetti is a pound and a half.
it cost 17 cents
24 ounces of spagetti is one pound,eight ounces or a pound and a half. if this is called for in a recipe that would be for the dry weight not the cooked amount.
It depends if it is on sale or not but usually it is about 2 dollars
Referring to the Spaghetti sauce alone, a 26 ounce can of Hunts spaghetti sauce at a Food Town Store in Texas, USA, was on sale on February 27, 2009 for 99 cents. The regular price was about $1.99. You can purchase spaghetti sauce at any grocery store in Texas for between $0.99 and $5 (for the gourmet expensive kind).
The average price of a movie ticket in the year 1935 was 24 cents. The average cost of a movie ticket today in 2014 is 8 dollars.
The first commercially sold lightbulb by Thomas Edison in 1879 cost $1, equivalent to around $24 in today's money.
24 potatoes.