answersLogoWhite

0

Depending on where you shop, and what type of macaroni you buy; the cost of a pound of macaroni is anywhere from a dollar (US) to only a few dollars ($3 to $5). It should not cost more than a few dollars, macaroni normally does not cost that much at a grocery store.

User Avatar

Wiki User

15y ago

What else can I help you with?

Related Questions

How much do noodles cost?

koka noodles cost 33p in Tesco


If a recipe for elbow macaroni calls for a half pound would it the same as 1 cup?

I think a half pound of noodles would be more than a cup ... probably closer to two cups. A half pound is how much two sticks of butter weigh.


What is 1 - 1 and a half of lb box of macaroni is how much?

i need a 1/2 lbs of macaroni. how many cups would th at be


How much does 1 cup of uncooked macaroni weigh?

8 oz of dry macaroni weighs 8 oz. -I guess you really wanted to know how many cups is 8 oz of dry macaroni - it is about 1.8 cups.


How much does a cup of noodles weigh?

A cup of noodles usually weighs about 2 3/4 of a pound. Keep in mind of course, some can be heavier or lighter depending on the size.


How much does the cost of a bowl of noodles from the canteen in 1970s?

10 cents


How much dry pasta equals 6 cups cooked?

About 2. Just cook some, and see how many cups you have filled once it is cooked?


If a Recipe calls for 2 cups cooked noodles how much uncooked?

None you reatard HHEHE Blahe in your face =]


If 3 servings of macaroni and cheese cost 0.99 how much will it cost to serve 210 people?

1000000000000000000000000000000000000000000000000000000


How much is 200g Macaroni?

200 grams of macaroni is a measurement of dry pasta, which typically yields about 2 to 3 servings when cooked. The actual volume can vary depending on the shape, but it generally equals around 1 to 1.5 cups of dry macaroni. When cooked, this amount expands significantly, resulting in approximately 4 to 6 cups of cooked pasta.


How much does noodles cost?

$29 in indonisea if you are awesome! $1 in Australia if you get sumin noodles per packet! now that's a bargain!


How much does raman noodles cost?

you can get a pack of six at walmart for like $1.50