It depends on the grocer and if it is on sale, but usually 1lb of butter costs around $4.
butter cost>>>>>>>>>>>>>$1.oo
it cost $.06
???
1.50
about 6.00
1 lb = 16 oz
About $6.25
it cost 25 cents in 1995.
The cost of 1 lb of onions varies depending on location and season. On average, 1 lb of onions can cost anywhere from $0.50 to $1.50.
1 lb of said bananas would cost 28 cents. Divide 98 by 3.5 and you will have the answer.
4 oz. of butter is a cube... equals 1/4 lb. OR 1 stick of butter... 8 Tbsp.
There are approximately 2 cups of melted butter in 1 lb.