answersLogoWhite

0

The price for Romano cheese varies on quality and other factors, but goes mainly from about $6 per pound to $20 per pound.

-------------------------
In Australia Romano ranges from AUD$20-$30kg depending on the quality. It is readily available in blocks from the supermarket and cut from the round in good delicatessens. It can be bought grated (shredded) for AUD $20-$45kg but like all strong cheeses such as Parmesan it's more advisable to buy it in the block and grate or shave it yourself at home. Use a potato peeler to shave hard cheese; this is less messy than using a grater and gives a better flavour as well as a good texture.
-------------------------

User Avatar

Wiki User

15y ago

What else can I help you with?

Related Questions

Is feta cheese like romano?

No, Romano is a hard cheese ,Cheddar is not. They also taste totally different.


How would using ricotta cheese in lieu of romano cheese change the flavor of garlic mashed potatoes?

Ricotta cheese is NOT a substitute for romano cheese. Use parmesan if you must. Ricotta cheese is more like cottage cheese. Romano cheese is a stronger, tastier than parmesan cheese also know as the pizza cheese.


Is Romano cheese similar to cheddar cheese?

No, it is totally different


Which cheese is best for grating?

It needs to be a hard cheese like, Parmesan Cheese or Romano Cheese.


When can you use romano cheese?

u can make ur own cheese using your very own sperm and then mix it into a pot and then u have something called nobcheese


Should Romano cheese be capitalized?

No, "romano cheese" should not be capitalized unless it begins a sentence. It is a type of cheese named after the regions in Italy where it originated, but as a common noun, it does not require capitalization. However, if referring to a specific brand or product name that includes "Romano," then it would be capitalized.


How many cups is 6 ounces of romano cheese grated?

Approximately 0.75 cups of grated Romano cheese would be equivalent to 6 ounces.


How much did cheese cost in 1990s?

it cost like about $0.50.


What are Rhyming descriptive words for Romano Cheese?

Bold Mold


How much did a cheese burger cost in 1914?

About a dollar per cheese burger


How Much Do Cheese Cost?

it depends on where do you buy it or which kind the cheese is.


How much did cheese cost in 1999?

$1.49