1000000000000000000000000000000000000000000000000000000
Depending on where you shop, and what type of macaroni you buy; the cost of a pound of macaroni is anywhere from a dollar (US) to only a few dollars ($3 to $5). It should not cost more than a few dollars, macaroni normally does not cost that much at a grocery store.
If all 210 people are eating exactly 1 serving, it will cost around 6,930 cents or $69.
Kraft Macaroni and Cheese is a boxed dinner that comes with a powdered cheese packets and raw macaroni. At Walmart, a single box of Kraft Mac and Cheese sells for a little less than 1 USD.
The price of a box of macaroni and cheese at a US grocery store typically ranges from $0.50 to $2.00, depending on the brand and size. Store brands are usually on the lower end of that range, while premium or specialty brands may cost more. Prices can vary by location and store promotions.
Depends on the people. If teenagers, about a package each
I doubt that very much. For one thing why would the makers waste that money.
I don't think so but, Kraft Mac and Cheese has different size boxes.
To make a large cheesy potatoe casserole for 150 people I would use between 50 and 60 pounds of potatoes which would be about 180 individual potatoes or five to six ten pound bags of potatoes.
I think 4 ounces is enough as a side. That would mean about 38 pounds of mac'n cheese.
5 pounds of macaroni should be enough to feed 20 people. Depending on appetite each pound can feed between 4 and 5 people.
it cost like about $0.50.