answersLogoWhite

0

Organic apples cost just slightly more than regular apples because crops must be handled with extra care. Crop yields are lower and the appearance of the apples are often not perfect.

User Avatar

Wiki User

13y ago

What else can I help you with?

Related Questions

Why would you not buy organic food?

Cost is about the only reason not to buy organic food.


How does the price of organic food compare to the price of regular food?

Organic foods usually cost more than non-organic foods.


Why do organic food cost more?

Organic food costs more because it's better quality than other non-organic foods.


Do organic food cost more?

Organic food costs more because it's better quality than other non-organic foods.


How much will a Sunday dinner cost using organic and non organic vegetables?

The cost of a Sunday dinner using organic or non-organic food will depend on what is being served, any special prices that are offered on organic foods at the grocery stores, how many people are being served, and even your geographic location.


How much does it cost to feed 3 adults organic kosher food?

Depends what you feed them! All food that humans eat, except water and salt, is organic, but kosher meat is significantly more expensive than non-kosher, so if they're not vegetarians it will cost more.


Is organic food safer?

Yes it is much safer, because organic food is not produced with harmful chemicals.


By buying organic food, how much should I expect my grocery bill to increase every month?

It will depend on exactly what types of food you buy each month, as some organic foods don't cost too much more than their non-organic counterparts. But in general, you'll probably be looking at paying 10-20% more for groceries if you buy solely organic foods.


What percentage of dogs eat organic dogfood?

There aren't really figures on that. The cost of the organic dog food can be prohibitive to some, though. If you're looking to go organic without the cost it's often a good choice to cook the food yourself.


How much do food cost?

Food rentals will vary in cost depending on what you are renting them for. A food truck can cost as much as $2,000 to rent for a week.


What are organic food and how are they different from other food?

Organic food is food that is grown or raised under certain conditions. Organic food generally limits non-organic (non-natural) pesticides, herbicides, and fertilizers as much as possible. If an organic food involves meat, then the base animal was grown without the effects of growth hormones.


How much do food rentals cost?

Food rentals will vary in cost depending on what you are renting them for. A food truck can cost as much as $2,000 to rent for a week.