answersLogoWhite

0

Subjects>Food & Drink>Food

How much is it for a lb of cheese?

User Avatar

Anonymous

∙ 13y ago
Updated: 11/10/2022

Swiss deli is 5.87/lb

User Avatar

Wiki User

∙ 13y ago
Copy

What else can I help you with?

Related Questions

How much is a Lb of cheese in China?

160000 yen


How much cheese is one pound?

16 oz = 1 lb


How much does American cheese cost?

$2.99/lb at the Watertown Meat Center


How much does a lb of regular cheese cost?

A pound of cheddar is about $5.00 in my area


How much money is lb of cheese?

The price of a pound of cheese can vary depending on the type and brand of cheese. On average, a pound of cheese typically costs around $4 to $8.


How much is 1 pound ricotta cheese?

1 lb = 16 ounces ,


How many oz is 1 lb of cheese?

1 lb.=16 oz. so 16 oz. of shredded cheese would be one lb.


1 lb of American cheese is equal to how much shredded?

1 pound is 16 ounces or about 4 cups.


How much does 2.5 lb of softened cream cheese weigh in metric?

It would weigh 11.1 newtons, approx.


What is the price of a lb of cheese in the US today?

About $3.98


How many slices of cheese in 1 lb?

16


An 8 ounces of block cheese equal how many pounds?

It is equal to 1/2 lb. cheese is measured by weight, not volume. in one lb there are 16 oz, you do the math.

Trending Questions
What is a Custard dessert starting with f? Describe briefly the process involved in producing cheese? Should humans drink cow's milk? Is a bell pepper an herb? How does bacon have protein in it? Why can't money grow from trees? How is cheese shiped? If chicken is poultry what is fish? Where in Australia can you purchase Powdered Buttermilk? What does candy plan to do to protect mathu and the others? Are ice creams fattening? Which is the healthiest bred? What are use of olive oil? Is Chocolate Liquor good for kids? What time does loblaws close on Sunday? You discovered your zebra danio in fact did have itty bitty fry how do you take care of them and when will she lay again? Can you hatch ostrich egg in still air incubator? What was the average price for waffles? What jars can you put chutney into? Is it relatively safe to do guaranteed real magic mushrooms with MS?

Resources

Leaderboard All Tags Unanswered

Top Categories

Algebra Chemistry Biology World History English Language Arts Psychology Computer Science Economics

Product

Community Guidelines Honor Code Flashcard Maker Study Guides Math Solver FAQ

Company

About Us Contact Us Terms of Service Privacy Policy Disclaimer Cookie Policy IP Issues
Answers Logo
Copyright ©2025 Answers.com. All Rights Reserved. The material on this site can not be reproduced, distributed, transmitted, cached or otherwise used, except with prior written permission of Answers.