15p
If 6 bananas cost 90P, then each banana costs 15P. So, if you want to buy 4 bananas, you would just multiply 15P by 4, which equals 60P. So, 4 bananas would cost you 60P. Hope that math lesson didn't bruise your brain too much!
If 6 lemons cost 90p, then the cost of 1 lemon is 90p ÷ 6 = 15p. Therefore, the cost of 4 lemons is 4 × 15p = 60p. So, 4 lemons would cost 60p.
To find the cost of 700 grams at 90p per kilogram, first convert 700 grams to kilograms, which is 0.7 kg. Then, multiply 0.7 kg by 90p per kg: 0.7 kg × 90p = 63p. Therefore, the cost of 700 grams at 90p per kg is 63p.
To find the cost of 700g at 90p per kg, we first need to convert 700g to kg. There are 1000g in 1kg, so 700g is equal to 0.7kg. Next, we calculate the cost by multiplying the weight in kg (0.7kg) by the cost per kg (90p): 0.7kg * 90p = 63p. Therefore, the cost of 700g at 90p per kg would be 63p.
Its accualy 72
The answer is 0.63p (90p/1000g=0.0009p per g x700g=63p)
50 percent of 90p = 45p50% of 90p= 50% * 90p= 0.50 * 90p= 45p
700g would be 63p
It is 72p.
90p
The cost of petrol is irrelevant to the number of litres in a gallon which is approximately 4.5. Therefore the cost of a gallon of petrol at 90p per litre is £3.60. Furthermore if petrol costs 90p per litre you should fill the tank and a couple of jerry cans, not just buy a litre!
18 5p coins make 90p.