If 6 lemons cost 90p, then the cost of 1 lemon is 90p ÷ 6 = 15p. Therefore, the cost of 4 lemons is 4 × 15p = 60p. So, 4 lemons would cost 60p.
If 6 bananas cost 90P, then each banana costs 15P. So, if you want to buy 4 bananas, you would just multiply 15P by 4, which equals 60P. So, 4 bananas would cost you 60P. Hope that math lesson didn't bruise your brain too much!
The cost of a kilogram of lemons can vary depending on factors such as the season, region, and quality of the lemons. On average, you can expect to pay anywhere from $2 to $4 per kilogram of lemons.
If two lemons cost 0.15, and you have 0.60, you can buy eight lemons: 0.60/0.15 = 4 → You can buy two lemons four times. 4 purchases x 2 lemons = 8 lemons.
eight $0.15 = 2 $0.30 = 4 $0.60 = 8
The price of 1 kg of lemons can vary depending on where you are located and the quality of the lemons. On average, you can expect to pay around $2 to $4 for 1 kg of lemons.
it depends where you go, is little as about 90p upto £3-£4 in a costa or Starbucks
Let's consider 2 lemons a "batch." So you can get one batch for 15 cents, and you have 60 cents to spend. To find out how many batches you can get with 60 cents, divide 60 by 15 to get 4. Now to get the total number of lemons, multiply the number of batches (4) by the number of lemons in each batch (2) which will give you a total of 8 lemons.
As lemons come in several sizes and heaviness, it is not possible to give an answer.
Juice from two medium-sized lemons typically yields about 4 to 6 tablespoons, or approximately 2 to 3 ounces. The exact amount can vary depending on the size and juiciness of the lemons. For recipes, it's often best to have a little extra lemon juice on hand, as some lemons may produce less juice than others.
The answer will depend on what the 4 are, and also what the cost is for.
Approximately 1 to 2 lemons are needed to yield 1/4 cup of lemon juice.
How much does a four leaf clover cost