$1.50 * 20/8 = $3.75
There are 60 oranges in 5 dozen (one dozen is equal to 12 oranges). 60 divided by 8 is 7.5, times by $1.00 per eight oranges, gives you a total price of $7.50.
If one orange costs £0.19, then the cost of eight oranges would be calculated by multiplying the price of one orange by eight. Therefore, the total cost is £0.19 × 8 = £1.52. So, eight oranges would cost £1.52.
An apple costs 2 cents more than an orange. 3a + 2o = 2a + 3o + 2 a = o + 2
Oranges cost 6 cents each. Apples cost 10 cents each.
They normally cost about $10 for a box. Although it would maybe cost 50 cents for one orange. I hope my answer helped you people out there in the world.
$0.45
apple = 0.45 each orange = 0.60 each
one apple is for 0.45.
There are 100 centimetres in one metre. Therefore, 534 centimetres is equal to 534/100 = 5.34 metres.
One is distance the other is weight. You cannot convert one to another.
Well honey, if oranges are 5 for 75p, that means each orange costs 15p. If you have £2.70 to spend, you can buy 18 oranges because 270 divided by 15 is 18. So go ahead and stock up on those oranges, just don't forget to wash your hands after peeling them!