If Robert buys a candy bar for Y cents and pays with a one-dollar bill (which is 100 cents), he will receive change equal to 100 cents minus Y cents. Therefore, the amount of change he gets back is (100 - Y) cents.
22 cent.
I don't know for sure, but I think the average cost for a candy bar was around 5 cents.
15 cents a nickel for a candy bar on 1960 and 35cents for the movie, 10 cents for popcorn.
10 cents
The 4 candy bars for 1.25 would be better because .99 divided by 3 is .33 cents per bar while 1.25 divided by 4 is only .31 cents per bar
59 cents
Oh, dude, in 1974, a candy bar cost around 10 to 15 cents. But like, who really keeps track of candy bar prices from the '70s, am I right? I mean, it's not like I have a time machine to go back and buy a bunch of cheap candy bars.
five cents
it starts at 5 cents
75 cents
about 50 cents
The cost of a candy bar in 1987 would have varied depending on the brand, location, and size of the candy bar. On average, a standard candy bar in 1987 would have cost around $0.50 to $1.00. However, prices could have been higher in certain regions or for specialty or imported candy bars.