answersLogoWhite

0

The costs are figured by adding up the letters in the name of each fruit, counting A as 1, B as 2, etc. Thus orange = 15 + 18 + 1 + 14 + 7 + 5 = 60p. With this formula, KIWI doesn't satisfy the condition :)

User Avatar

Wiki User

16y ago

What else can I help you with?

Related Questions

What is the cost of eight oranges if one orange costs pound0.19?

If one orange costs £0.19, then the cost of eight oranges would be calculated by multiplying the price of one orange by eight. Therefore, the total cost is £0.19 × 8 = £1.52. So, eight oranges would cost £1.52.


The cost of three apples and two oranges is 2 cents more that the cost of two apples and three oranges By how much does the cost of one apple exceed the cost of one orange?

An apple costs 2 cents more than an orange. 3a + 2o = 2a + 3o + 2 a = o + 2


If oranges cost 5 for 75p how many can you buy for 2.70 Assuming they can be bought singly?

Well honey, if oranges are 5 for 75p, that means each orange costs 15p. If you have £2.70 to spend, you can buy 18 oranges because 270 divided by 15 is 18. So go ahead and stock up on those oranges, just don't forget to wash your hands after peeling them!


If eight oranges cost 1.00 then how much will 5 dozen oranges cost?

5 dozen oranges will costs $6.00


Find the cost of 3 oranges if 7 cost 8.05?

Divide the total cost of the oranges $8.05 by the number of oranges 7 to get the cost per orange 1.15 then take the cost per orange and multiply it by the 3. 8.05/7=1.15 1.15X3=3.45 3 oranges cost $3.45


An apple costs the same as 2 oranges a banana and an orange cost 10 cents more than an apple 2oranges cost 15 cents more than a banana cost for each fruit?

Apple = $0.50 Banana = $0.35 Orange = $0.25


If 30 oranges cost 12.00 how many oranges an be puchased for 4.00?

If 30 oranges cost $12.00, then the cost per orange is $12.00 / 30 = $0.40. For $4.00, you can buy $4.00 / $0.40 = 10 oranges. Therefore, you can purchase 10 oranges for $4.00.


If a man owns a grocery store and prices an orange at 45 cents and an apple at 35 cents how much does a pear cost?

A pair of oranges costs 90 cents and a pair of apples costs 70 cents. A pair with one of each costs 80 cents.


If 4 apples and 5 oranges equals 70cent and 5 apples and 4 oranges equals 74 cent What does one orange cost?

Oranges cost 6 cents each. Apples cost 10 cents each.


How much does two dozen oranges cost?

it is about 3 dollars and 48 cents


What are three costs?

Following are three costs: 1 - Material Cost 2 - labor cost 3 - Overhead Cost


Which is better value 9 orantges costing 1.80 euro or 6 oranges costing 1.08euro?

Divide cost by number of oranges to get cost per orange. 1.8/9 = 0.2 euro per orange 1.08/6 = 0.18 euro per orange so this is the better value