The costs are figured by adding up the letters in the name of each fruit, counting A as 1, B as 2, etc. Thus orange = 15 + 18 + 1 + 14 + 7 + 5 = 60p. With this formula, KIWI doesn't satisfy the condition :)
If one orange costs £0.19, then the cost of eight oranges would be calculated by multiplying the price of one orange by eight. Therefore, the total cost is £0.19 × 8 = £1.52. So, eight oranges would cost £1.52.
An apple costs 2 cents more than an orange. 3a + 2o = 2a + 3o + 2 a = o + 2
Well honey, if oranges are 5 for 75p, that means each orange costs 15p. If you have £2.70 to spend, you can buy 18 oranges because 270 divided by 15 is 18. So go ahead and stock up on those oranges, just don't forget to wash your hands after peeling them!
5 dozen oranges will costs $6.00
Divide the total cost of the oranges $8.05 by the number of oranges 7 to get the cost per orange 1.15 then take the cost per orange and multiply it by the 3. 8.05/7=1.15 1.15X3=3.45 3 oranges cost $3.45
Apple = $0.50 Banana = $0.35 Orange = $0.25
If 30 oranges cost $12.00, then the cost per orange is $12.00 / 30 = $0.40. For $4.00, you can buy $4.00 / $0.40 = 10 oranges. Therefore, you can purchase 10 oranges for $4.00.
A pair of oranges costs 90 cents and a pair of apples costs 70 cents. A pair with one of each costs 80 cents.
Oranges cost 6 cents each. Apples cost 10 cents each.
it is about 3 dollars and 48 cents
Following are three costs: 1 - Material Cost 2 - labor cost 3 - Overhead Cost
Divide cost by number of oranges to get cost per orange. 1.8/9 = 0.2 euro per orange 1.08/6 = 0.18 euro per orange so this is the better value