about five dollars
3.99 a pound
To calculate the cost of ground beef per ounce, you first need to know how many ounces are in a pound, which is 16. Then, you divide the cost of one pound ($2.69) by 16 to find the cost per ounce. Therefore, the cost of ground beef per ounce would be $2.69 divided by 16, which equals approximately $0.1681 per ounce.
about 10 dollars
$2.49 per pound
It costs about $4:00 to $4.50
Divide the total cost by 5 pounds. The answer will be $___ per pound.
The Supreme Court doesn't have a commissary; they have a cafeteria.
Three pounds - like you just stated... what is the world coming to?
The cost of a pound of ground beef depends on where you live, where you shop, and even when you buy it. There are also different types of ground beef, and that makes a difference on the price, too. Generally, the least expensive ground beef can cost around $2.50 per pound or more.
It would cost around for 3 pounds3.99
A chuck roast in 1969 had a cost of 58 cents per pound. Ground beef or hamburger cost about 39 to 49 cents per pound.
Depending on where you live, the prices Safeway charges for beef may vary. Safeway is Fallon, Nevada, is currently selling 73% Lean Ground Beef for $3.29 a pound, and of May 19, 2014, and you have to buy it in 3 pound packs.