3.99 a pound
To calculate the cost of ground beef per ounce, you first need to know how many ounces are in a pound, which is 16. Then, you divide the cost of one pound ($2.69) by 16 to find the cost per ounce. Therefore, the cost of ground beef per ounce would be $2.69 divided by 16, which equals approximately $0.1681 per ounce.
about five dollars
66 cents
To answer this question accurately, you would need to say what country and state you live in. Also, the type of ground beef determines the cost as well. Ground beef that has a lower fat content is going to be more expensive than ground beef that has a higher fat content. Also, the cut of meat that is ground determines the price as well.
about 10 dollars
it depends
about 10 dollars
ground beef ground
ground beef = Rinderhackfleisch ground beef = Hackfleisch
$15.63
it is 20 cents
It costs about $4:00 to $4.50