Adverage cost of 32 Oz of Kraft Sharp Cheddar Cheese
About $8-9 per pound
You need to divide the price per pound by the price per kilogram. (Price per pound)/(Price per kilogram) = Kilograms per pound Alternatively, I could just tell you that 1 pound = 0.45359237 kilograms
8.16
41.69 per pound.
The unit price is 9.0726 (approx) per pound.
To determine how much cheese Kaci can buy with $12, we need to know the price per unit of cheese. For example, if cheese costs $4 per pound, Kaci could buy 3 pounds of cheese. Without the price information, it's impossible to specify the exact amount she can purchase.
In my area, about $8 pound
In my area, about $8.
The price of a pound of cheese can vary depending on the type and brand of cheese. On average, a pound of cheese typically costs around $4 to $8.
Cheese costs are hugely different. Cheddar is about $5 a pound
Per pound of what?
A kilogram is 2.2 pounds. So divide the price of a KG by 2.2 and that is the price per pound.