answersLogoWhite

0

To preserve raw fish, mango, and lemons, you can use a combination of refrigeration and curing. For fish, clean and gut it, then marinate in a mixture of salt, sugar, and citrus juice to cure it before refrigerating. Raw mango can be pickled with salt and spices, while lemons can be preserved by storing them in jars with salt or by making lemon juice and freezing it in ice cube trays. Ensure all items are kept in airtight containers to maximize freshness.

User Avatar

AnswerBot

4w ago

What else can I help you with?

Related Questions

How do lemons get shipped?

I believe lemons would be crated already packed in the netting you find lemons in the supermarket.


How many lemons to 800 Grams?

As lemons come in several sizes and heaviness, it is not possible to give an answer.


Why would they sell lemons at a fish monger?

because lemons bring a flavor to fish


If 8 lemons cost 1.28 then fifteen lemons would cost?

Coz They Hate Carrot


How are lemons good for you?

Without lemons tequila would suck and we wouldn't have sweet quotes like 'if life gives you lemons, make lemonade'


What is a mango's habitat?

a mango trees habitat would be in forests like in India where I came from


If 6 lemons cost 90p how much does 4 lemons cost?

If 6 lemons cost 90p, then the cost of 1 lemon is 90p ÷ 6 = 15p. Therefore, the cost of 4 lemons is 4 × 15p = 60p. So, 4 lemons would cost 60p.


Would there be a medical reason you crave lemons?

Craving lemons can indicate that you are deficient in magnesium or iron. The desire for lemons may also indicate the presence of high levels of toxins.


What is the correct grammatical sentence -a mango on a tree?

"A mango on a tree" is not a sentence, because it is not a complete thought. It could be part of a variety of sentences. One example would be, I see a mango on a tree. Or, There is a mango on a tree. Or that bird is perched next to a mango on a tree.


If lemons are three for a dime how much will you pay for a dozen and a hal?

If lemons are three for a dime, that means each lemon costs about 3.33 cents. A dozen and a half lemons is 18 lemons. Therefore, 18 lemons would cost approximately 60 cents (18 lemons x 3.33 cents per lemon = 60 cents).


How many lemons will it take to power a 3 watt light bulb?

atleast 1 and a half lemons because a 60 watt lightbulb takes thirty lemons so the amount of lemons you use is supposedly half of the watts so if 3 watts would be 1 and a half lemons


How would you say lemons in french?

Des limons;)