answersLogoWhite

0

The market price for Strawberries or any fruit is the price the market place is prepared to pay when the fruit is offered for sale.

User Avatar

Wiki User

11y ago

What else can I help you with?

Related Questions

What was the average monthly us crude oil price in September 2009?

The average US crude oil price in September 2009 was: $65.27 per barrel.


What was the Price of diapers in July 2007?

what was the average price of diapers in september 2006?


One cup of strawberries equals How many strawberries?

6 average size strawberries


What is the possessive form of strawberries?

The possessive form of "strawberries" is "strawberries'." This is because the word "strawberries" is already a plural noun, so to show possession, you simply add an apostrophe after the final "s." This indicates that the strawberries own or possess something.


What was the price of gas September 2008?

In September 2008, the US national average price of a gallon of regular gasoline was $3.698 - equivalent to about $3.75 per gallon in 2010.


What was the gas price on September 29 1991?

Average prices in '91 are around $1.90.


What is the price of 1 cup of fresh strawberries?

50 cents


When are strawberries in shops?

As strawberries can be grown in greenhouses or indeed can be flown in form around the world, they are always available in shops (at a price). However strawberries are a temperate climate summer fruit and would normally be most abundant and lowest in price in June/July (in the northern hemisphere).


How much does a 16 oz of strawberries cost?

There is no set price on strawberries, and the price will vary by location. Also, nobody measures strawberries in quarts.


What was the average price of a computer in September 2007?

The price you should have paid for a computer in 2007 would be about 350 pound or something similar .. Your welcome


How many strawberries in 1 packet on average?

About 37


What is the price of gas sept 2007?

In September 2007, the US national average price of a gallon of regular gasoline was $2.789 - equivalent to about $2.93 per gallon in 2010.