answersLogoWhite

0

The price of a pound of bacon in 1929 was approximately 34 cents.

It would depend on the place and the time of year, but one source (thepeoplehistory.com) notes the price in 1920 at 52 cents, and the price in 1925 at 47 cents. Another source (Spokane Daily Chronicle of 11-11-1932) says that in September 1929 in Spokane, a pound of bacon was 34 cents, but then in 1932 it was down to 14 cents, and that somewhere in the middle it went up to over a dollar.

User Avatar

Wiki User

10y ago

What else can I help you with?

Related Questions

If 3 1 2 pound of bananas cost 98 how much would one pound cost?

I take it you mean 3 and 1/2 pounds cost 0.98 cents. So 0.98/3.5 = 0.28/pound. But just going by what you wrote: 98/312 = 0.314/pound


How much does 4 lb of bananas cost at walmart?

Today it's a $1. a pound


If 3 1 2 pounds of bananas cost 98 how much would one pound cost?

They would cost 98/3.5 = 28 units of currency.


How much did 1 pound of bananas cost in the 1930s?

In the 1930s, the cost of 1 pound of bananas typically ranged from 10 to 15 cents. Prices could vary based on location and market conditions during the Great Depression, but bananas were generally considered an affordable fruit at the time. This price reflects the economic context of the era, where many staple goods were relatively inexpensive.


How many calories in 1 pound of not pealed BANANAS?

10 calories


What was 1920 English pound worth in 1920?

In 1920, the British pound was worth approximately 20 shillings, as the pound was still divided into shillings and pence at that time. The purchasing power of the pound in 1920 was significantly different from today, with estimates indicating that £1 then is equivalent to around £40 to £50 in today's money, depending on the specific measure of inflation used. This means that the pound had a considerable value, allowing for a range of goods and services that would cost much more today.


How many ounces are equal to 120 pounds?

1 pound = 16 ounces so 120 pounds = 120*16 = 1920 ounces.1 pound = 16 ounces so 120 pounds = 120*16 = 1920 ounces.1 pound = 16 ounces so 120 pounds = 120*16 = 1920 ounces.1 pound = 16 ounces so 120 pounds = 120*16 = 1920 ounces.


If 3.5 pounds of bananas cost 98 how much does one pound cost?

98 whats? Assuming you intended to say "98 cents"... The answer is 98 divided by 3.5 The "3.5"s cancel out on the left side leaving "1 pound" and 28 cents on the right side.


What would 1 pound in 1920 be worth today?

As of October 29th, 2013, one pound in 1920 would be worth 3087.31307 USD today.


If 3.5 lbs of bananas cost 98 cents how much would 1 lb cost?

1 lb of said bananas would cost 28 cents. Divide 98 by 3.5 and you will have the answer.


How much does a bunch of bananas cost?

Different supermarkets/shops have different prices. For example Asda are selling them at 6 pence each. In the U.S. bananas are sold by the pound and prices vary from store to store. Prices also change frequently, but one banana would cost less than $1.00 no matter where you buy it as of April 2012.


If 6 bananas cost 90P how much does 1 banana cost?

15p