answersLogoWhite

0


Best Answer

$4.14 murphy n.c

User Avatar

Wiki User

11y ago
This answer is:
User Avatar

Add your answer:

Earn +20 pts
Q: What is the price of 1 gallon of kerosene in nc?
Write your answer...
Submit
Still have questions?
magnify glass
imp
Related questions

What is the price of 1 gallon of kerosene in Indiana?

4.29 in Brazil Indiana


How many liter atmospheres in a gallon of kerosene?

3.785 L in 1 gallon.


How many Btu's are in 1 gallon of kerosene?

114100 Btu


What order of the layers from top to bottom if 1 gallon of water0.85 gallon of kerosene 1.2 gallon of antifreeze 0.90 gallon vegetable oil are poured into a cylinder?

Top to bottom vegetable oil, kerosene, antifreeze, water.


How many BTUs are there in a gallon of Kerosene?

1 gallon for #1 Kerosene produces 135,000 BTUs. #1 Kerosene is closely related to #1 Diesel and JP8 (Jet Fuel) - they differ chiefly in additives. Likewise, #2 Kerosene, Diesel #2, and Furnace Oil are similar to one another. #2 oils have higher sulfur content, which leads to more eye and lung irritation from the emissions. However, they are also comprised of longer hydrocarbon chains, and therefore weigh more per gallon and also have somewhat higher energy content.


What is the kilowatt value of 1 liter of kerosene?

The weight of one gallon of kerosene is 6.82 pounds.Based on a cubic foot of kerosene is 51 pounds and 7.48 gallons in a cubic foot.


How much a gallon of diesel fuel and kerosene and gasoline weigh?

Specific gravity about 0.79, so 1 gallon weighs 3 kg or 6.6 lb


What was the price of a gallon of gasoline for automobile in 2000?

if I remember correctly it was about $1 per gallon.


What was the price of a gallon of milk in2010?

actually its not 1 price it really depends on the store


What was the price of gas in January 2010?

1 62 per gallon


What was the price of a gallon of milk in 1995?

1 million dollars! D:


1979 price of 1 gallon of gas?

In 1979, the US national average for a gallon of regular gasoline was 90 cents - the equivalent of about $2.70 per gallon in 2010.