.78 cent per gallon. Imma not sure, me sources might not be reliable.Anyway, here is where I found it: What_did_a_gallon_of_milk_cost_in_1947
There are eight pints in a gallon. Therefore, a gallon of milk is going to weight approximately eight pounds.
The kilogram is a unit of mass and the gallon is an obsolete, non SI, unit of volume. The density of milk is between 1,028 and 1,035 g/cm3. For a density of 1,035 g/cm3, 1 kg of milk is equivalent to 0,966 L. 0,966 L = 0,255 190 2 gallon However, as it is not stated that this is US or the larger Imperial gallon, the above may not be correct.
The answer is actually 12lbs of milk is required to make one gallon of ice cream. Now depending on other variables such as fruit content, nuts, and other items will make that vary slightly. Assuming 1 gallon is actually 1 lb of course..
Well, honey, a gallon of milk is about 3.78541 liters. So, if you're looking to convert that liquid gold into metric, you're gonna need to grab yourself a calculator and do some math. Just remember, a gallon of milk may weigh a lot, but it sure ain't gonna weigh you down with all those vitamins and minerals!
$4.14 murphy n.c
In North Texas milk runs about $3.50 a gallon.
$3.00 a gallon
In 2004, the average price for a gallon of milk was $2.88 but in 2014, the average price for a gallon of milk is $3.55.
$5.00
2.00-3.00 a gallon
in 2000 hte average price of a gallon of milk was $2.75. So far in 2009 a gallon of milk costs $3.09
what was the cost of milk in 1996
In 2001, the price of milk was $3 per gallon. Over the years, the cost of milk has witnessed a steady increase, with the price as of April, 2014, being $3.69 per gallon.
In 2001, the price of milk was $3 per gallon. Over the years, the cost of milk has witnessed a steady increase, with the price as of April, 2014, being $3.69 per gallon.
$2.22
$1.20
$4 a gallon.