answersLogoWhite

0

The unit of each variable is dependent of what is being measured.

User Avatar

Wiki User

12y ago

What else can I help you with?

Related Questions

What are increasing marginal returns?

ncreasing marginal returns mean that marginal product is greater for each subsequent unit of a variable input than it was for the previous unit. Decreasing marginal returns, as such, mean that marginal product is less for each subsequent unit of a variable input than it was for the previous unit.


How can one determine the variable cost per unit in a manufacturing process?

To determine the variable cost per unit in a manufacturing process, you can divide the total variable costs by the number of units produced. Variable costs are expenses that change based on the level of production, such as raw materials and direct labor. By calculating this ratio, you can understand how much each unit contributes to these variable costs.


What is 'Variable cost per unit'?

Variable cost per unit= Total Variable costs($ amount) divided by Production units


What is a writing unit of a variable in a problem?

variable expression


What is the three things that each axis of a graph is labeled with?

Each axis is labeled with the name of the variable, the unit of measurement, and a range of values.


Is variable cost independent of volume and do they remain constant?

Variable costs are not independent of volume; they fluctuate directly with the level of production or sales. As production increases, variable costs rise because they are incurred for each unit produced, such as materials and labor. However, while the total variable costs change with volume, the cost per unit remains constant. Thus, variable costs are volume-dependent but consistent on a per-unit basis.


How do you calculate variable cost per unit?

Variable cost per unit = Total variable cost / total number of units manufactured


Why variable cost per unit are constant?

Because variable cost per unit took an arrow to the knee.


What is per unit costing?

Variable cost per unit= Total Variable costs($ amount) divided by Production units


How can you get variable cost per unit if no of unit sold is not given?

Variable cost per unit is not dependent on how much units sold but it is dependent on how many units have been produced. For Example: Total units produced: 1000 Total variable cost :10000 Variable cost per unit = 10000/1000 = 10


Do variable costs per unit decrease when sales increase?

Variable cost per unit remains same per unit and has no impact on increase or decrease of sales.


How to calculate total variable cost per unit?

Easiest way: Total costs per unit - fixed costs per unit = variable cost per unit. Also recatting into accounting.