The unit of each variable is dependent of what is being measured.
In a controlled experiment, the control variable remains constant while the experimental variable changes with each trial of the experiment.
The experimenter decides on a set of values for the independent variable, then measures the value of the dependent variable for each one.
We used 3 kinds of soaps in the experiment, which each was an independent variable.
A control experiment with respect to that variable. There may be several variables and it may be necessary to leave each one of them out in a different control.
They look at each part of the experiment, (ex. the dependent variable, the independent variable, etc.) and write a complete theory of what they think the results will be.
ncreasing marginal returns mean that marginal product is greater for each subsequent unit of a variable input than it was for the previous unit. Decreasing marginal returns, as such, mean that marginal product is less for each subsequent unit of a variable input than it was for the previous unit.
To determine the variable cost per unit in a manufacturing process, you can divide the total variable costs by the number of units produced. Variable costs are expenses that change based on the level of production, such as raw materials and direct labor. By calculating this ratio, you can understand how much each unit contributes to these variable costs.
Variable cost per unit= Total Variable costs($ amount) divided by Production units
variable expression
Each axis is labeled with the name of the variable, the unit of measurement, and a range of values.
Variable costs are not independent of volume; they fluctuate directly with the level of production or sales. As production increases, variable costs rise because they are incurred for each unit produced, such as materials and labor. However, while the total variable costs change with volume, the cost per unit remains constant. Thus, variable costs are volume-dependent but consistent on a per-unit basis.
Variable cost per unit = Total variable cost / total number of units manufactured
Because variable cost per unit took an arrow to the knee.
Variable cost per unit= Total Variable costs($ amount) divided by Production units
Variable cost per unit is not dependent on how much units sold but it is dependent on how many units have been produced. For Example: Total units produced: 1000 Total variable cost :10000 Variable cost per unit = 10000/1000 = 10
Variable cost per unit remains same per unit and has no impact on increase or decrease of sales.
Easiest way: Total costs per unit - fixed costs per unit = variable cost per unit. Also recatting into accounting.