more like $7.99
$1.60 per pound
the 7 lb are at 1.21 per lb the better buy the 9 lb are at 1.23 per lb
32 lb for $16 could be -- 2 lb per dollar, or -- 50¢ per lb.
Use any chart that converts kilograms to pounds. Then take the price per lb, look it up in the kilogram side and the value in the pound side is the price per kg. eg £3.25 per lb: Convert 3.25 kg to lb: 3.25 kg ≈ 7.17 lb → £3.25 per lb is (approx) £7.17 per kg
If 2.6 lb is sold for $15.55 then the cost per lb is 15.5 ÷ 2.6 = $5.96
The price of honeycrisp apples can vary depending on the store and location. On average, they can cost anywhere from $2.50 to $4.00 per pound. It's best to check with your local grocery store for current pricing.
.29 lb per cubic inch or roughly 500 lb per cubic ft
MMSCFD to LB per HR 1909.8 HR LB 520 R 1 1545.33FT - LB LB R 24HR DAY LB (.6 29)LB MMSCF 1,000,000SCF DAY 1.0MMSCF FT 144IN IN 14.7LB HR LB O O MOL MOL 2 2 2 = × − × × × = × × × × This equation shows the conversion from MMSCFD to LB per HOUR.
Let the apples be 'A' pence per lb Bananas cost: (A-30) pence per lb Cherries cost: (A+72) pence per lb Cost of 2 lb of apples = 2A Cost of 3 lb of bananas = 3(A-30) Cost of 2 lb of cherries = 2(A+72) But: 2A+3(A-30) = 2(A+72) So: 2A+3A-90 = 2A+144 => 3A = 234 => A = 78 Therefore cherries cost: 78+72 = 150 pence per lb
Find the total weight of the water and divide by the total about of air. ((100lb air X .10lb water) + (50lb air x .02lb water)) Divided by (100lb air + 50lb air)=.073lb water per lb of air
1.39 per lb The retail price in the UK for UK produced honey is around £5 per pound.
.25 per. lb.