answersLogoWhite

0

Subjects>Food & Drink>Grocery Stores

How much did a pound of apple cost in 1959?

User Avatar

Anonymous

∙ 16y ago
Updated: 10/6/2023

Apples weren't sold by the pound, they were sold by the barrel.

User Avatar

Wiki User

∙ 16y ago
Copy

What else can I help you with?

Related Questions

How much is a 6 pound of apple cost?

how much does a 6 pounds of apples cost


How much are apples by the pound?

Apple prices change as often as weekly in most places. It depends on the season, type, and stock how much they cost.


How much do apple cost today in Mexico?

Around 26 pesos per kilo. That amount equals approximately USD 0.99 per pound.


How much does tin cost per pound?

tin cost about $50.07 per pound


How much will one apple cost if 5 apple cost 1dollar?

20 cents per apple


How much does a pound of silver cost?

A pound of siver costs


How much did a pound of beef cost during the great depression?

it cost about 10 cents a pound


How much does platinum pound cost?

It can cost up to $56 per pound depending on the rolloid


How much does a pound of the element nickel cost?

$5.2639 per pound


How much does a pound coast in US?

one pound cost 3.78


How much zucchini cost by the pound?

Depends where you are. My area about 1.69 a pound


How much does the mozzarella cheese cost?

About $10 a pound

Trending Questions
Does Asda sell odd sized shoes? How Compare and contrast the retail mixes of convenience stores? Where can I buy Big and Tall Men's clothing in Hot Springs, AR? Where is Target store 1291? Where is CVS in Fremont CA? Where can one find a GNC store locator? Where can you buy Vegemite? What do they sell at 7-eleven? Does Safeway own sprouts? Which stores have the best black Friday deals? Where can you buy shaver lake flannel shirts? How much is the starting rate of pay in a LCBO store? How did Waitrose get its name? How long are Walgreens rainchecks good? How much does a cashier make at Kroger in Ohio? Where is Kroger in Chicago? When replacing laminate flooring which flooring home improvement store is best? Do you get paid every week at Kroger's? Where do you buy a shop in Fable 1? What are some dining options offered at the Tampa Citrus Park Mall?

Resources

Leaderboard All Tags Unanswered

Top Categories

Algebra Chemistry Biology World History English Language Arts Psychology Computer Science Economics

Product

Community Guidelines Honor Code Flashcard Maker Study Guides Math Solver FAQ

Company

About Us Contact Us Terms of Service Privacy Policy Disclaimer Cookie Policy IP Issues
Answers Logo
Copyright ©2025 Answers.com. All Rights Reserved. The material on this site can not be reproduced, distributed, transmitted, cached or otherwise used, except with prior written permission of Answers.