answersLogoWhite

0

About 47 cents a pound in some stores.

User Avatar

Wiki User

17y ago

What else can I help you with?

Related Questions

What is direct Cost per unit?

Direct cost per unit is that cost of unit incurred to manufacture one unit of product.Formula for direct cost per unit = total direct cost / total number of units.


What is the difference between unit cost and cost per unit?

nit cost is the average cost of making a product and cost per unit is the marginal cost


How much does 1 pound cost in each pound for a 24 pound turkey?

To find the cost per pound of a 24-pound turkey, you divide the total cost of the turkey by its weight. For example, if the turkey costs $48, then the cost per pound is $48 divided by 24, which equals $2 per pound. Therefore, the cost is $2 for each pound of the 24-pound turkey.


Procedure on calculating cost per unit?

Cost per Unit = total cost of production / total units produced


How to calculate total variable cost per unit?

Easiest way: Total costs per unit - fixed costs per unit = variable cost per unit. Also recatting into accounting.


Is the cost per unit?

unit pair


What is LEGO's cost per unit?

Lego's cost per unit is about 5 USD. Lego's price per unit depends on how large the unit is. If it is large it may cost 5.50 USD. But the average is about 5 USD.


What is a cost unit in cost accounting?

Cost unit is a unit of production, service or time or combination of these, in relation to which costs may be ascertained or expressed. Ex: Toy making: Batch costing, unit of cost: per batch (ex: $500 per batch) Advertising: Job Costing, unit of cost: per Job Hospital: Operating costing, unit of cost: per patient day


Do fixed cost change per unit?

Yes fixed cost remain fixed in overall amount but it varies as per unit for example if one unit produced fixed cost 50000 per unit fixed cost 50000 but if 2 units produced fixed cost remains 50000 but per unit fixed cost changed to 25000 (50000/2).


Why variable cost per unit are constant?

Because variable cost per unit took an arrow to the knee.


How do you calculate variable cost per unit?

Variable cost per unit = Total variable cost / total number of units manufactured


How do you fine direct material cost per unit if you have the conversion prime and manufacturing cost per unit?

To find the direct material cost per unit, you can use the formula: Direct Material Cost per Unit = Total Manufacturing Cost per Unit - Conversion Cost per Unit. Here, the Total Manufacturing Cost includes both direct materials and conversion costs (labor and overhead). By subtracting the conversion cost from the total manufacturing cost, you isolate the direct material cost. Make sure to have accurate values for both the total manufacturing cost and conversion costs to ensure precision in your calculation.