39 cents
10.15 pounds
14.99 at giant eagle
i have no freaking clue lol
$2,89 per lemon
$0.60 x 2lbs = $1.20
I take it you mean 3 and 1/2 pounds cost 0.98 cents. So 0.98/3.5 = 0.28/pound. But just going by what you wrote: 98/312 = 0.314/pound
Today it's a $1. a pound
f(x)=.39x
The cost of a loaf of bread in the 1960's was 20 cents. The cost of a gallon of milk was 1.04 and bananas were 10 cents per pound.
They would cost 98/3.5 = 28 units of currency.
in some shops like morrisons a bunch of bananas cost 100p
In the 1930s, the cost of 1 pound of bananas typically ranged from 10 to 15 cents. Prices could vary based on location and market conditions during the Great Depression, but bananas were generally considered an affordable fruit at the time. This price reflects the economic context of the era, where many staple goods were relatively inexpensive.