around 2 Canadian dollars
You can get twenty pounds of long grain white rice from Walmart for $9.98. That works out to just shy of 0.50¢ a pound, and nine pounds of arborio rice for $23.71 which is $2.63 a pound.
There are two cups that equal one pound of uncooked rice. There are six cups that equal to one pound of cooked rice.
One pound of rice weighs 16 ounces or approximately 454 grams.
1.22 to 3.45 pound/500 g
There are 0.565 quarts of rice in 1 pound. Rice is a grain and one of the most widely consumed foods by the human population.
In 1970, the price of rice was approximately 25 cents per pound, while in 1960, it was around 20 cents per pound. This indicates an increase of about 5 cents per pound over the decade. The rise in price can be attributed to various factors, including inflation and changes in agricultural practices.
I just bought a 2 lb. bag of Jamine rice last night and I paid 2.29, But if I would have gotten regular long grain rice ... a 2 lb bag was 1.49. Wholesale cost for more common varieties around $0.20 per pound. Typical grocery store cost for larger (10 pound) ~ $1.00 per pound. Sale price (5 pound bag, short grain) ~$0.50 per pound.
A pound of rice and a pound of cement have the same weight, as they both weigh one pound. However, cement is more dense than rice because it takes up less volume for the same weight.
One cup of dry rice weighs 6.9 oz. so 1 pound of dry rice is about 2 1/3 cup. From: http://pages.prodigy.net/jmiller.cb/s810.html
The mass of one grain of rice is 25 milligram or .025 grams. There are about 29,000 rice grains in approximately one pound of long-grain white rice.
well one half of rice and another half of chicken would be good because half plus half equals 1 pound
About 2.24 cups