so i heard that it was 14 cents a quart..haha im doing this scrap book with my teacher ms deldotto and i found this website and it tells u alot of stuff http://www.thepeoplehistory.com/30sfood.html
The price of a gallon of milk in 1940 was 34 cents. A gallon gasoline was 18 cents and a letter could be mailed with a 3 cent stamp.
The cost of a gallon of milk in the 90s was around $2.75. In 2014, the average price is $3.15 for whole milk.
4 whole qt
There are 16 cups in a gallon. Thus, one gallon of whole milk has 128 grams of fat.
3.10 a gallon
gallon of milk costed 1.29
2 quarts make half a gallon but 4 quarts make a whole gallon !!
Yes
If you are able to go without stopping and get 35 miles per gallon the whole way, then you would use 4.6 gallons, which means it would cost about $17.11.
You can get 8 Cups out of a half gallon, since there are 16 cups in 1 Whole Gallon :)
69
4 pints because 8 pints are in a gallon 4 pints= 1/2 gallon 8 pints= 1 whole gallon