In 1910, eggs averaged .27 cents a dozen, butter was about .30 cents a pound, and cereal was around .09 cents a box. A five pound sack of flour would be about 18 cents and milk would be 16 cents for a half gallon.
They are £2.19 in the London area.
In 1912, it cost $7.5 million US dollars (using the US Department of Labor Inflation calculator, that would be roughly equivalent to $174 million in 2015).
The cost for a Happy Meal in 1998 raged from $2 to $2.50. It just depended on what region of the US you were in.
How much did a gas cost in austria
How much does a room at Virginia Tech cost?
A meal in a restaurant in 1912 might have cost between 25 cents and 50 cents for the entire meal. Most families did not eat in restaurants at that time unless they were traveling.
£/$6 would be the profit of a restaurant meal
Hibatchi is expensive, on average a meal for 4 people, roughly around $100.
A couple of tacos and a soda: 35 pesos (US$2.54) A meal at a fancy restaurant: 600 pesos (US$43.63) (Jan 2012)
In Canada, the standard tipping rate is about 15 to 20 % of your meal's totoal cost.
Assuming this refers to "Denny's" Restaurant, the average meal cost would differ depending on whether one is having breakfast, lunch or dinner. On average, $10 per person should be sufficient. The restaurant chain does have a value menu, consisting of various items for 2, 4, 6 or 8 dollars.
A dozen eggs in 1912 cost only $0.40 for one dozen
The kid's meal costs about $5.00.
$7.50
A meal at Jiro Sushi can cost around 300 to 500 per person.
5 cents
3$