answersLogoWhite

0

The cost of any product is normally derived from the production costs of the given product. It is often the goal of the product manufacturer to minimize the cost of the product for several reasons:

* Make the product cheaper allowing a larger audience to purchase the product and hence sell more

* Make the product more competitive (more likely to be bought) as opposed to other similar products by making it cheaper

* Minimize the costs for creating additional products

A great way to achieve these goals is to mass produce.

Say you were making pink tokens. To be able to make one pink token you'd need a designer to design a pink token and an engineer to produce the pink token on a machine. This workforce costs a certain amount, let's say it takes them one month to design and work out the manufacturing process of the pink tokens. Each of the employees is paid 2000$ a month each, and on top of that, you'll need to pay 1$ for the plastic used in the token, 1$ for the manufacture of the token in electricity bills and 5000$ for the machine. In theory, an employee who is paid 500$ can handle the manufacture of 10,000 tokens if he's employed for a moth.

We're left with a situation where the costs for creating the pink token can be split into two categories: fixed and variable. The fixed costs are what is cost to design the token in the first place; in this case it's 2000$ for the engineer and 2000$ for the designer plus 5000$ for the machine to create the tokens. As soon as you start producing the tokens, you'll incurr variable costs. 1$ for electricity and 1$ for plastic for every token. Plus another 500$ for the employee to supervise the production of the tokens.

So to make one token, it would cost us 2000$ engineer + 2000$ designer + 5000$ machine + 1$ electicity + 1$ plasic +500 employee. That makes 9502$ for one token. You're hardly going to be able to sell a peice of plastic for that price.

However, if you produce 10,000 tokens you're going to pay

* Fixed price: 2000$ engineer + 2000$ designer + 500$ employee

* Variable price: 10,000$ plastic, 10,000$ electricity

The total price ends up being 24,500$, however, when you divide that by the 10,000 tokens produced, you get a price of 2.45$ per token, which is considerably less than the 9502$ per token if you didn't mass produce.

User Avatar

Wiki User

17y ago

What else can I help you with?

Related Questions

Do peach trees consistently bear fruit every year?

Peach trees do not consistently bear fruit every year. Factors like weather, pruning, and tree health can affect fruit production.


How do you lose 23 pounds a week consistently?

There is no way to lose 23 pounds every week consistently. This is very unhealthy and not advised by any doctor.


Is it normal if your periods come every 46 days?

My period has came consistently every 45-47 days. The way I see (I'm no doctor) is that as long as it's consistently coming every 46 days there is no problem. Although you might want to get checked out just to be safe!


The environment is more and more important every day, what does this product include to save energy and protect the environment?

This product does not appear to include any special features to save energy or protect the environment


How important is oil for humans?

Just about every product made has oil associated with it from making the plant and machinery, to being part of the product (plastics rubber etc) to the vehicle that distribute it world wide


Is brand name required for every product?

yes because customer every where ask for the product name not by collecting or defining the history of product that it was so and so


Can every number be a square product?

no!


What if you miss several days of the pill?

In order for the pill to work, you need to take it consistently every day or it will go out of your system. So you need to take it consistently for another month, and in the meantime use condoms.


Why are frequency tables important in every day life?

Frequency tables are important in a variety of ways, and come up in multiple fields. It is important to show how frequent something is done in terms of ordering a product from a company, or when a sports team does something.


The cost of something?

Whoever asked this question is clearly dumb. Every product is sold at a different price for every product. Some may be $2.99 or $65.95. It all depends on the product.


Why is it important to have a plan?

to identify exactly what is going to be in the final product to show how long the presentation will be to focus research by identifying the what, who, why, and how to gain funding for every research project


How can parents encourage a toddler to wear glasses consistently?

Parents can encourage a toddler to wear glasses consistently by making it a positive experience. They can involve the child in choosing fun and colorful frames, praise and reward them for wearing the glasses, and create a routine for wearing them every day. It is also important to explain the importance of wearing glasses and how they help the child see better.