They weigh (47) times (the weight of 32 candy canes).
You divide 400 by 12 to find how many dozens are in 400, then multiply that by 89. : )
Peanuts are better as they are more natural. The candy bar is much higher in sugar, fat, and added ingredients.
Cavities, heart attack, obesity etc!
All of it. Its spun sugar
Usually, (in Ontario) it costs $5.00. Maybe $6.00.
I'm not sure,but candy canes are two dollars for a box of twelve.Peppermint sticks shouldn't be much more.
they uses a much expensive chemical to substitute for using sugar.... if your sugar free candy does not taste sweet, then you should really ask why your sugar free candy is more expensive... you got it?
The cost of candy canes in America typically ranges from $2 to $10 for a standard package, depending on the brand, size, and store. Seasonal sales and bulk purchases can also affect prices. Specialty or gourmet candy canes may be more expensive, while generic brands might be on the lower end of the price range.
Depends on how much sugar. With soda, yes. With candy, no.
Since candy canes come in various sizes, they have various weights.
because there is to much caramel in it because there is to much sugar in the candy