answersLogoWhite

0

When planning to buy ribs for a gathering, a good rule of thumb is to allocate about 1/2 to 1 pound of ribs per person, depending on the appetite of your guests and whether other dishes will be served. If ribs are the main dish, aim for the higher end of that range. Keep in mind that ribs will lose some weight during cooking due to fat and moisture loss. Adjust your purchase based on the overall menu and the number of guests.

User Avatar

AnswerBot

1w ago

What else can I help you with?

Related Questions

How many pounds in a slab of pork spare ribs?

A full rack of ribs usually weighs somewhere between 3 and 5 pounds. The average number of ribs on a full rack is about 13.


How many of beef to buy for 60 person?

you would need fifteen pounds


How many pounds in a rack of baby back ribs?

32 lbs if you buy it from the dollar store


How do you get free ribs at chili's?

Wait until the restaurant closes, break down the back door, and grab some ribs. Or...stop being a tightwad and go buy some like a normal person.


How many pounds of crumbs can you buy for a thousand dollars?

It depends on the number of pounds.


A yogurt costs 45 pence. How many yogurts can you buy with 5 pounds?

To determine how many yogurts you can buy with 5 pounds, you need to convert pounds to pence. Since 1 pound is equal to 100 pence, 5 pounds is equal to 500 pence. To find out how many yogurts you can buy, divide 500 pence by 45 pence per yogurt. Therefore, you can buy 11 yogurts with 5 pounds.


Dave is planning a party for 16 people - he needs about 4 ounces of hamburger for each person - about how many pounds of meat should he buy?

12


How much turkey should I buy for 6 adults?

For 6 adults, you should plan to buy about 1.5 pounds of turkey per person, so a total of around 9 pounds of turkey.


How much does it charge to barbecue ribs?

Depends where you buy it from.


How many pounds in a bag of rice?

depending on what size you buy, it can range between 1 to 5 pounds.


Apples are on sale for Buy 2 get 1 free How many pounds must Janet purchase to get 2 pounds free?

the answer is 4 pounds because for every two apples you buy you get one


How many bags should you buy if the sugar is packaged in lbs bags?

The term "lbs" means "pounds", so you should buy as many "lbs bags" as the amount of pounds of sugar that you need.