answersLogoWhite

0

You find the unit rate by dividing the 2 numbers put together then the other numbers the u see which one has the lowest!!!

User Avatar

Wiki User

13y ago

What else can I help you with?

Related Questions

Explain the difference between wholesale and retail vehicle prices?

Wholesale: This is the selling process in which the bulk of unit purchase only can be done with lesser price in compared to maximum retail price. Retail Sale: This is the selling process in which a single or bulk units purchase can be done with maximum retail price.


What is a unit rate used to compare prices?

A unit rate used to compare prices is called a [UNIT PRICE]


What is a unit rate used to compare prices called?

unit price


Why do you divide to find out unit price?

Take the total price and divide it by the number of units, to find out unit price.


What are non examples of unit price?

Non-examples of unit price include total price, which reflects the overall cost of a product without dividing it by quantity, and bulk price, which applies to larger quantities but does not indicate a per-unit cost. Additionally, discounts or promotional prices that don’t specify a unit price for individual items are also non-examples. Lastly, fixed prices for services, such as a flat fee for a consultation, do not represent a unit price either.


How do you find unit price?

you find out the unit price by dividing the actual price into the measurement that is given. after you found that you have to move the decimal 2 times to the right, then you get the answer


Where can I get a good unit price on wholesale prices, with a very low minimum?

It depends on what you are searching for. Many websites offer price quotes and you can usually find information like this online through a search engine.


What Price do you use when comparing grocery prices?

Large grocery chains in the US have, for the past few years, included a "per unit" price with the total item price. This means that the price "per ounce" or "per pound" or "per each" is shown on the pricing tag. The per unit price is what would logically be used to compare prices.


How do you find a better buy in math?

Find the unit prices and compare them to find the cheapest.


I understand price divided by units gives you unit price. What does dividing units by price give you?

Dividing the units by price will give you the number of units that each cent or dollar will buy. In comparing prices, this is less useful than determining unit price.


What is the retail price of San Miguel light beer?

The retail price of San Miguel Light beer typically ranges from $1 to $3 per bottle or can, depending on the location and retailer. In larger quantities, such as a six-pack or case, the price may offer a slight discount per unit. Prices can vary based on regional differences and promotions, so it's best to check local stores for the most accurate pricing.


What is the unit price of 5 for $9.45?

To find the unit price, divide the total price by the quantity. In this case, $9.45 divided by 5 equals $1.89. Therefore, the unit price is $1.89 per item.