Base price is the cost of a basic version. Most people will want a few extras which will increase the cost. Look at the sticker on a new car. It starts with a base price and just keeps growing as options are added. Unit price is the cost for one item when multiples are usually purchased together. Look at the stickers on the supermarket shelf. The usual "unit" used on these is an ounce. An 8 ounce bottle of juice that sells for 88 cents will show a "unit price" of 11 cents per ounce.
you find out the unit price by dividing the actual price into the measurement that is given. after you found that you have to move the decimal 2 times to the right, then you get the answer
Competitive advantage: ability to produce a unit for strictly less cost than someone else. Comparative advantage: ability produce a unit for less opportunity cost than someone else.
Price war
unit selling price
You find the unit rate by dividing the 2 numbers put together then the other numbers the u see which one has the lowest!!!
Unit Cost is what the manufacturer charges a dealer for the item. The Unit Price is what the dealer charges a customer.
contribution margin
A base unitis a defined unit in a system of measurement that is based on an object or event in the physical world.A derived unit is a unit that is defined by a combination of base units.
The sales price includes variable cost, the cost of the unit and the markup. Sales price is the rate customers pay for the item.
The price difference between a portable and stationary ac unit can be up to two hundred dollar. Portable ACs can be very expensive.
A few buttons and the PRICE!
The contribution margin is the difference between the per-unit variable cost and the selling price per unit.
Sales price is the price at which unit of product is sold while variable cost is that cost of unit which in manfuacturing process varies with change in level of production directly.
The price of a computer base unit depends on the hardware. However, you can usually purchase computer base units from between $300 and $600. You can purchase these base units from websites such as eBay.
If, by 'unit price', you mean the cost per kilowatt hour, then there is normally no difference between the cost of energy supplied whether by single-phase or three-phase supplies.
Unit cost is how much is costs to make. Unit price is how much you sell it for. The difference is profit.
Unit elastic - Describes a supply or demand curve which is perfectly responsive to changes in price. That is, the quantity supplied or demanded changes according to the same percentage as the change in price. A curve with an elasticity of 1 is unit elastic.