answersLogoWhite

0

If 1 pound equals 3, then 1 ounce equals 0.1875, so 80 ounces would eqalppual 15.

User Avatar

Wiki User

10y ago

What else can I help you with?

Related Questions

How much does jane pay for 1 pound and 12 ounces of apples at 1.96 per pound?

Ok, time to break out YOUR calculator! Do this with me. 1 pound and 12 ounces is equal to what as a decimal? There are 16 ounces in a pound. 12 ounces divided by 16 ounces equals .75 So 1pound 12ounces equals 1.75pounds. 1.75 pounds of apples times $1.96 equals????? $3.43 Three dollars and forty three cents. Easy as apple pie.


How much a pound of apples cost in 1995?

$2.00


How much did 1 pound of apples cost in 1947?

omaxkrishna.blogspot.com


How much did a pound of apples cost in 1997?

anywhere from $.99 -$2.99 per pound.


What is the answer to Mr Green sells apples at 50p per pound. Estimate how much 2 kilograms of apples would cost?

What is the answer to Mr Green sells apples at 50p per pound. Estimate how much 2 kilograms of apples would cost?


How much is a 6 pound of apple cost?

how much does a 6 pounds of apples cost


If apples are 1.19 per pound how much would 5 pounds of apples cost?

They would cost 5.95


How much do apples cost at Walmart?

Money, baby.Answer:I believe that you can purchase a pound of apples at walmart for $1.23.


How much are apples by the pound?

Apple prices change as often as weekly in most places. It depends on the season, type, and stock how much they cost.


Apples sell for 43 cents a pound. How much do 3.2 pounds of apples cost?

To find the cost of 3.2 pounds of apples at 43 cents per pound, multiply the weight by the price per pound: 3.2 pounds x $0.43 = $1.376. Therefore, the cost of 3.2 pounds of apples is approximately $1.38.


How much did a pound of apple cost in 1959?

Apples weren't sold by the pound, they were sold by the barrel.


How much does jane pay for 1 pound 12 ounces of apples at 1.96 pound?

Ok, time to break out YOUR calculator! Do this with me. 1 pound and 12 ounces is equal to what as a decimal? There are 16 ounces in a pound. 12 ounces divided by 16 ounces equals .75 So 1pound 12ounces equals 1.75pounds. 1.75 pounds of apples times $1.96 equals????? $3.43 Three dollars and forty three cents. Easy as apple pie.