The cost of using a 70 watt device depends on your locations and the rate of electricity charged by your utility provider. To calculate the cost, you can use the formula: (watts / 1000) x hours of use x cost per kilowatt-hour.
If the transformer uses 5 watts per hour you need to know what you are paying per 1000 watts from your power company. If you pay lets say $3.00 for 1000 watts then when your transformer burns 1000 watts it cost you $3.00 your cost will be $3.00 for 200 hours run time.
To calculate the amperage, we can use the formula: Amps = Watts / Volts. In this case, it would be 70 watts / 13.8 volts ≈ 5.07 amps. So, with 70 watts and a voltage of 13.8 volts DC, the amperage would be approximately 5.07 amps.
To determine the cost of using 350 watts, you would need to know the cost per kilowatt-hour (kWh) from your utility company. Once you have that information, you can calculate the cost by converting watts to kilowatts (350 watts = 0.35 kilowatts) and then multiplying by the cost per kWh.
The number of watts needed to produce 820 lumens depends on the type of light source. For traditional incandescent bulbs, it would be around 60-70 watts. However, for LED or CFL bulbs, it would be much lower, around 10-15 watts.
To calculate the cost of running a device that consumes 185 watts per day, you need to know the cost of electricity per kilowatt-hour. Assuming an average cost of $0.12 per kWh, running a 185-watt device for 24 hours a day would cost about $0.50 per day (185 watts / 1000 * 24 hours * $0.12).
$70
they can cost from $20 - $70
If the transformer uses 5 watts per hour you need to know what you are paying per 1000 watts from your power company. If you pay lets say $3.00 for 1000 watts then when your transformer burns 1000 watts it cost you $3.00 your cost will be $3.00 for 200 hours run time.
To calculate the amperage, we can use the formula: Amps = Watts / Volts. In this case, it would be 70 watts / 13.8 volts ≈ 5.07 amps. So, with 70 watts and a voltage of 13.8 volts DC, the amperage would be approximately 5.07 amps.
it cost $347 to mine and for extra info 1400 watts of energy
70 or 45
about $60-$70
about $34-$70.
They Cost Really Much For Reptiles! 60 , 70 Dollar Is The Price In Turkey It Was 88 YTL
it will cost about 70 pound xx
around $70
70$