answersLogoWhite

0

To calculate the cost of running a device that consumes 185 watts per day, you need to know the cost of electricity per kilowatt-hour. Assuming an average cost of $0.12 per kWh, running a 185-watt device for 24 hours a day would cost about $0.50 per day (185 watts / 1000 * 24 hours * $0.12).

User Avatar

AnswerBot

1y ago

What else can I help you with?

Continue Learning about Natural Sciences

How much does it cost to if you use a treadmill with 1500 watts 1 hour a day?

Depending on where you live in the USA, that amount of electrical energy costs between 17¢ and 38¢ per day.


What is the cost of a megajoule of electricity?

Watts measure power flow. To find the cost you must find the amount of energy, so to do that you multiply the watts by the time the power flows. 1 unit of electrical energy, which costs 5-25 p in the UK, is 1 kilowatt-hour, which is 1 kilowatt for 1 hour, or 1000 Watts for 1 hour, or 100 Watts for 10 hours, or 10 Watts for 100 hours. In the USA, it's different everywhere, but figure 25¢ per kilowatt-hour.


How much does it cost to run a 75 watt CFL bulb?

the rule is.... run 100 watts 24/7 for 100.00/year. Your cfl will cost apx.75/year. However, while your cfl only uses 75 watts it is equivalent to apx 350 watts and produces a broad variety of colors in the spectrum making it great for growing!


How much does cost to run a 400 watt bulb for 18 hours a day at a rate of 14.5 kw?

The question contradicts itself. the bulb can not be both 400 watts and 14.5 kilowatts (14500 watts) at the same time. Supposing it's a 400 watt bulb, in 24 hours it uses 0.4 times 24 units, in other words 9.6 units (1 unit is a kilowatt-hour). Now suppose the cost is 14.5 p per kilowatt-hour or unit, the cost is 139.2 p or £1.39.


Your welders have an input of 240 volts and draws 30 amps how much does it cost to run the welder if you weld 8 hours a day 5 days a week electricity costs 09 per kilowatt hour?

Your welder uses 240 x 30 = 7200 watts = 7.2 kilowatts. Use it constantly for 8 hours then it uses 7.2 x 8 = 57.6 kilowatt hours. The cost for this 8 hrs is 57.6 x .09 = $5.184. Multiply by 5 to get $25.92 per week.

Related Questions

How much units consumed by 15 watts CFL in a day?

how much units cosumed by 15 watts cfl ina day


How much does it cost to if you use a treadmill with 1500 watts 1 hour a day?

Depending on where you live in the USA, that amount of electrical energy costs between 17¢ and 38¢ per day.


A building was constructed in 185 day employing 35 laborers who were paid 265 pesos per day on the average.Find the cost of labor in the construction?

(185 days) x (35 laborers) x (265 pesos / laborer-day) = (185 x 35 x 265) = 1,715,875 pesos


What is the cost for the microwave if it used one day for 20 min?

Great question! It depends on the size. 20 minutes = 0.66 hours. Small: 800 watts/hour 264 watts in 20 minutes Medium: 1440 watts/hour 475 watts in 20 minutes Large: 2000 watts/hour 666 watts in 20 minutes To get an idea of how much this is, in terms of cost and in comparison with other appliances, you may want to check out the related link.


How much heat does a human produce in a day?

On average, a human produces about 100 watts of heat in a day.


How much heat energy does the sun produce in a day?

The sun produces about 384.6 yotta-watts (YWs) of energy per day, or approximately 3.8 x 10^26 watts.


How much heat does a person give off in a day?

On average, a person gives off about 100 watts of heat in a day.


How much money does it cost for Adult Day care in Nebraska?

How much money does it cost for Adult Day in stlouis


How much does a television cost per day electric?

An average televeision uses 120-130 watts of power so if used for eight hours per day it uses up one unit of electrical energy, in the UK that costs £0.12.


How much does it cost to leave a radio on all day?

The cost of leaving a radio on all day depends on its power consumption and your local electricity rates. For example, if a radio uses about 30 watts and your electricity cost is $0.12 per kilowatt-hour, it would cost approximately $0.09 to run the radio for 24 hours. This calculation can vary based on the specific wattage of the radio and local electricity prices.


How much does it cost to run a building for a day?

it cost 50$


How much does it cost for 3 day mosh membership cost?

no