Use this formula to arrive at the wattage used. W = A x V. Now figure out how many hours there are in a month. Days (30 or 31) x 24 (or the number of hours the appliance is on per day) will give you this answer. Take that answer and multiply it by 9 cents or .09 for your answer.
Different appliances have different wattage draws. Without knowing the wattage of the appliance, an answer can not be given.
Using a 7 watt bulb for 1 hour would cost about 0.84 cents based on the average electricity rate in the United States. Over a year, if used for 4 hours a day, it would cost around $12.25 in electricity.
In 1990, the cost of a bottle of soda would have varied depending on factors such as location and brand. On average, a bottle of soda may have cost around $1 at that time.
It actually depends on how much you you it so If you use it a lot it's gonna cost a lot and if you use it less it's gonna cost less
To determine the cost of running an appliance for a day, week, or year, you need to know its wattage and the cost of electricity per kilowatt-hour (kWh). For example, if an appliance uses 1000 watts (1 kW) and electricity costs $0.12 per kWh, it would cost about $1.20 to run for 10 hours in a day, $8.40 for a week, and $436.80 for a year. Simply multiply the appliance's wattage by the hours used, convert to kW, and then multiply by the cost of electricity to find the total.
It would cost a lot of money I'm not sure exactly how much but about £25,000.000 for a month.
it is 60 cents.
15 cents 15 cents
88.5 cents
10 cents. My own question.
1.12 cents. 5 cents.
About 80 cents
Well where i buy it from it cost 98 cents ,And where i buy it from is walmart cents
it cost about 20 cents
It cost 12 cents.
12 cents 12 cents
At 10 cents per kWh (Kilowatt hour), one 100 watt incandescent light bulb ran for 24 hours straight will cost 24 cents a day. $7.30 a month, $87.60 a year. kWh = (Watts Used * Hours per Day * Days per Month) / 1000 Cost per Month = kWh * Cost per kWh