answersLogoWhite

0

It actually depends on how much you you it so If you use it a lot it's gonna cost a lot and if you use it less it's gonna cost less

User Avatar

Wiki User

13y ago

What else can I help you with?

Continue Learning about Natural Sciences

How much electricity does an average restaurant use per month?

The cost for electricity for one year for a club restaurant and bar depends on a variety of factors. The local cost of electricity per kilowatt hour is one important factor, and the size of the club is another. Typically you can expect that the electricity will cost at least $1,000 a month.


How much does a 300watt towel rail cost to run?

To calculate the cost of running a 300-watt towel rail, you need to consider the cost of electricity in your area. On average, electricity costs around $0.12 per kilowatt-hour in the US. Running a 300-watt towel rail for one hour would consume 0.3 kWh of electricity, costing around $0.036 per hour.


How much would it cost to run a 15 watt bulb non-stop for one year?

To calculate the cost of running a 15 watt bulb non-stop for a year, you first need to determine the cost of electricity per kilowatt-hour (kWh) in your area. Once you have that information, you can use the formula (Wattage/1000) x Hours Used x Days in a Year x Cost per kWh to find the annual cost. If the cost of electricity is $0.12 per kWh, running a 15 watt bulb non-stop for a year would cost approximately $15.79.


How much does it cost to run each appliances for one dayone week and one year?

To determine the cost of running an appliance for a day, week, or year, you need to know its wattage and the cost of electricity per kilowatt-hour (kWh). For example, if an appliance uses 1000 watts (1 kW) and electricity costs $0.12 per kWh, it would cost about $1.20 to run for 10 hours in a day, $8.40 for a week, and $436.80 for a year. Simply multiply the appliance's wattage by the hours used, convert to kW, and then multiply by the cost of electricity to find the total.


Cost to power a 100w light for one hour?

To calculate the cost of powering a 100W light for one hour, you can use the formula: Cost = Power (in kW) x Time (in hours) x Electricity Rate (in $/kWh). Since the light is 100W (0.1 kW), the cost would be: 0.1 kW x 1 hour x Electricity Rate. If the electricity rate is $0.12 per kWh, the cost would be $0.012 for running the light for one hour.

Related Questions

How much does it cost one person for electricity per month?

It costs about 40-80 dollars for the average person so ya......


Theres a 100watt bulb left on for one 30 day month uses 72 kilowatt-hours of electricity the cost is 5.76 How much does a 100watt bulb use in 1week and how much does it cost?

* *


How much does a city electrical bill cost?

The cost of a city electricity bill will vary greatly depending on one's location, how big their home is, how many people live there and how much electricity they use. On average it might be between $120 and $200 a month.


How much electricity does an average restaurant use per month?

The cost for electricity for one year for a club restaurant and bar depends on a variety of factors. The local cost of electricity per kilowatt hour is one important factor, and the size of the club is another. Typically you can expect that the electricity will cost at least $1,000 a month.


How much does it cost to send your 3 month old child to daycare for one month?

Ask the people there how much it would cost to send your three month old child for one month. Hoped it helped.


How much does it cost for one phone for one month?

about 60 bucks


How much does a one month membership for club penguin cost in euoro?

€4.95 for a month


What is the average cost of electricity for single parent?

The average cost of electricity remains the same, whether or not the head of the household happens to be a single parent. The average cost of electricity per month per household in America is slightly above one hundred dollars.


What is the average cost of electricity in a one bedroom apartment in Mississippi?

The average cost for electricity in an one bedroom apartment in Mississippi is close to $50 per month. The amount will vary depending upon the things that you use on a daily basis.


How much does a minecraft account cost per month?

it does not cost per month you pay in one lump sum up front.


How much do abortions cost one month into pregnancy?

it costs about $300


How much does a one month membership for club penguin cost?

£7.59