It depends on how much you buy....I just paid $2.44 per gallon for 100gallons. I think it goes down 10 cents for every 100 gallons.
Some things to watch out for:
Most companies offer an "Introductory" or "First-Time" fill rate. Be causious of these because they are usually set to buy your business by such offers. Ask them what there normal delivery rate is!
Most companies charge additional "non-disclosed" fees, and normally don't tell you about them upfront.
I would recommend that you ask a friend or neighbor that uses propane, on how they like the service they get rather than looking for the cheapest price. Remember that "Some things are too good to be true" & "You get what you pay for."
Supply and service should always come before the best price.
I have propane, and get my service from CHS / Cenex Propane. They may not always be the cheapest, but their rates are fair.
The cost of propane gas is typically measured in cost per gallon or cost per pound, not kilowatt-hour. The price of propane can vary depending on location, supplier, and market conditions. It is best to check with local suppliers for current pricing information.
Around $75 it's usually $15 for the 20lb tanks.
As of my last update, the average cost of propane in Ellijay, GA, can fluctuate based on market conditions, season, and supplier pricing. Typically, prices range from $2.50 to $4.00 per gallon. For the most accurate and current pricing, it's best to check with local propane suppliers or online fuel price tracking services.
A 3,500 square foot home in Minnesota using radiant in-floor heat (during winter of 2010/2011) cost between $750 and $850 per month for propane (about 375 gallons per month x $2.26 per gallon). Propane Prices at Federated Co-ops, Cambridge, MN: * On 12/15/2010 = $2.129 per gallon * On 01/26/2011 = $2.259 per gallon
Prices on both commodities depend on the market for which they are most closely associated with as well as the time of year ("season"). A gallon (Methane converted from MMBTu unit of measure to Gallon) to gallon comparison of Methane ("Natural Gas") to Propane currently tracks close, in some markets, Methane yeilding just under a dollar & propane above a dollar. (Note: prices are always subject to market conditions; supply, demand, associated expenses to take the product to market.)
The cost to fill up a propane tank for a house can vary depending on the size of the tank and current propane prices. On average, it can cost between 500 to 800 to fill a typical 500-gallon propane tank for a house.
The cost of propane gas is typically measured in cost per gallon or cost per pound, not kilowatt-hour. The price of propane can vary depending on location, supplier, and market conditions. It is best to check with local suppliers for current pricing information.
The price per gallon of propane in North Texas typically ranges from $1.50 to $2.50, depending on factors such as demand, supply, and distribution costs. It is recommended to check with local propane suppliers for the most up-to-date pricing information.
$2,125 1000 x $2.5 = $2,500 $2,500 x 85% = $2,125
WHAT IS CURRENT COST OF PROPANE IN DAYTON, OHIO
$2.68 9/14/11 fair market price
It's free! You just have to pay for the explosion proof electrical and vehicle crash protection around it.
Around $75 it's usually $15 for the 20lb tanks.
That would depend on it`s size or input rating. You can get the input rating off the unit nameplate and divide that # by 2500 and that will tell you how many cubic feet of propane vapor the furnace burns per hour. If you buy propane by the gallon ask your supplier how many cubic feet of vapor a gallon of liquid propane yields and you can figure your answer.
A 3,500 square foot home in Minnesota using radiant in-floor heat (during winter of 2010/2011) cost between $750 and $850 per month for propane (about 375 gallons per month x $2.26 per gallon). Propane Prices at Federated Co-ops, Cambridge, MN: * On 12/15/2010 = $2.129 per gallon * On 01/26/2011 = $2.259 per gallon
Propane can be slightly more cost efective to opperate.
Currently, the lowest price for regular gas is $3.39/ gallon, and the highest price for regular is $3.49/ gallon.