answersLogoWhite

0

It depends on how much you buy....I just paid $2.44 per gallon for 100gallons. I think it goes down 10 cents for every 100 gallons.

Some things to watch out for:

Most companies offer an "Introductory" or "First-Time" fill rate. Be causious of these because they are usually set to buy your business by such offers. Ask them what there normal delivery rate is!

Most companies charge additional "non-disclosed" fees, and normally don't tell you about them upfront.

I would recommend that you ask a friend or neighbor that uses propane, on how they like the service they get rather than looking for the cheapest price. Remember that "Some things are too good to be true" & "You get what you pay for."

Supply and service should always come before the best price.

I have propane, and get my service from CHS / Cenex Propane. They may not always be the cheapest, but their rates are fair.

User Avatar

Wiki User

14y ago

What else can I help you with?

Continue Learning about Natural Sciences

How much does Propane Gas cost per kilowatt hour?

The cost of propane gas is typically measured in cost per gallon or cost per pound, not kilowatt-hour. The price of propane can vary depending on location, supplier, and market conditions. It is best to check with local suppliers for current pricing information.


How much does it cost to fill two 100 gallon propane gas tanks?

Around $75 it's usually $15 for the 20lb tanks.


What is the average cost of propane in ellijay ga?

As of my last update, the average cost of propane in Ellijay, GA, can fluctuate based on market conditions, season, and supplier pricing. Typically, prices range from $2.50 to $4.00 per gallon. For the most accurate and current pricing, it's best to check with local propane suppliers or online fuel price tracking services.


What is the average price of residential propane in northern Wisconsin?

A 3,500 square foot home in Minnesota using radiant in-floor heat (during winter of 2010/2011) cost between $750 and $850 per month for propane (about 375 gallons per month x $2.26 per gallon). Propane Prices at Federated Co-ops, Cambridge, MN: * On 12/15/2010 = $2.129 per gallon * On 01/26/2011 = $2.259 per gallon


Is propane flame hotter than natural gas flame?

Prices on both commodities depend on the market for which they are most closely associated with as well as the time of year ("season"). A gallon (Methane converted from MMBTu unit of measure to Gallon) to gallon comparison of Methane ("Natural Gas") to Propane currently tracks close, in some markets, Methane yeilding just under a dollar & propane above a dollar. (Note: prices are always subject to market conditions; supply, demand, associated expenses to take the product to market.)

Related Questions

How much does it cost to fill up a propane tank for a house?

The cost to fill up a propane tank for a house can vary depending on the size of the tank and current propane prices. On average, it can cost between 500 to 800 to fill a typical 500-gallon propane tank for a house.


How much does Propane Gas cost per kilowatt hour?

The cost of propane gas is typically measured in cost per gallon or cost per pound, not kilowatt-hour. The price of propane can vary depending on location, supplier, and market conditions. It is best to check with local suppliers for current pricing information.


What is the price per gallon of propane in North Texas?

The price per gallon of propane in North Texas typically ranges from $1.50 to $2.50, depending on factors such as demand, supply, and distribution costs. It is recommended to check with local propane suppliers for the most up-to-date pricing information.


If i fill a 1000lb propane tank to 85 percent and propane is 2.50 per gallon what would my total cost be?

$2,125 1000 x $2.5 = $2,500 $2,500 x 85% = $2,125


WHAT IS CURRENT COST OF PROPANE?

WHAT IS CURRENT COST OF PROPANE IN DAYTON, OHIO


How much does one gallon of propane gas cost in Westchester New York?

$2.68 9/14/11 fair market price


Cost of 1000 gallon propane tank?

It's free! You just have to pay for the explosion proof electrical and vehicle crash protection around it.


How much does it cost to fill two 100 gallon propane gas tanks?

Around $75 it's usually $15 for the 20lb tanks.


How much does your propane forced air furnace cost per hour to run?

That would depend on it`s size or input rating. You can get the input rating off the unit nameplate and divide that # by 2500 and that will tell you how many cubic feet of propane vapor the furnace burns per hour. If you buy propane by the gallon ask your supplier how many cubic feet of vapor a gallon of liquid propane yields and you can figure your answer.


What is the average price of residential propane in northern Wisconsin?

A 3,500 square foot home in Minnesota using radiant in-floor heat (during winter of 2010/2011) cost between $750 and $850 per month for propane (about 375 gallons per month x $2.26 per gallon). Propane Prices at Federated Co-ops, Cambridge, MN: * On 12/15/2010 = $2.129 per gallon * On 01/26/2011 = $2.259 per gallon


Is a propane range as cost effective as gas?

Propane can be slightly more cost efective to opperate.


How much does the gas on Norfolk Island cost?

Currently, the lowest price for regular gas is $3.39/ gallon, and the highest price for regular is $3.49/ gallon.