Your question is not very specific, as 'oil' is a very broad term.
Crude oil is never burned straight, it is always processed. I will assume gasoline is what is being used.
Gasoline produces 36.6 kWh of power per one US gallon. Therefore:
(36.6 kWh/ 1 gal) = ( 1 kWh/ X gal)
(1 * 1) / 36.6 = X
X ~= 0.0273 gallons
So it takes about 0.0273 gallons of gasoline to produce one kWh of power.
Some digging on various sites tells me that about 55% of crude oil (per gallon) gets processed into gasoline. So we take our number of gallons and multiply it by 155%:
0.0273 gal/gas * 1.55 ~= 0.0423 gal/oil
So it takes 0.0423 gallons of oil to generate one kWh of power.
To calculate the cost, you need to know the cost per kilowatt-hour (kWh) from your utility provider. Multiply the kWh of the shower unit (9 kWh) by the duration (0.5 hours) to get the total energy used. Then multiply this by the cost per kWh to get the total cost.
To calculate the cost per kWh given 35 kWh of usage and the total cost, divide the total cost by the number of kWh. For example, if the total cost is $70 for 35 kWh, the cost per kWh would be $70 / 35 kWh = $2 per kWh.
To convert heating oil litres into kilowatt-hours (kWh), you need to know the energy content of the oil. Heating oil typically has an energy content of about 10 kWh per litre. Therefore, you can multiply the number of litres of heating oil by 10 kWh/litre to get the total energy in kWh. For example, 100 litres of heating oil would yield approximately 1,000 kWh of energy.
To calculate the cost of running a 15 watt bulb non-stop for a year, you first need to determine the cost of electricity per kilowatt-hour (kWh) in your area. Once you have that information, you can use the formula (Wattage/1000) x Hours Used x Days in a Year x Cost per kWh to find the annual cost. If the cost of electricity is $0.12 per kWh, running a 15 watt bulb non-stop for a year would cost approximately $15.79.
To calculate the cost, you need to first convert the wattage to kilowatts by dividing 25 watts by 1000 (since 1 kilowatt = 1000 watts), which equals 0.025 kW. Next, multiply the kilowatts (0.025 kW) by the number of hours the light bulb is on (24 hours) to get 0.6 kWh. Finally, multiply this by the cost per kWh ($0.085156) to get the total cost, which is approximately $0.0511.
Coal cost about $o.o54 cents per kwh
~USD 0.05/kWh. TT is an oil-producing country, so energy there is *way* cheaper than in other Caribbean countries. These have a kWh ranging from USD 0.20 - 0.37.
To calculate the cost, you need to know the cost per kilowatt-hour (kWh) from your utility provider. Multiply the kWh of the shower unit (9 kWh) by the duration (0.5 hours) to get the total energy used. Then multiply this by the cost per kWh to get the total cost.
$0.08 / Kwh for avg residential
To calculate the cost per kWh given 35 kWh of usage and the total cost, divide the total cost by the number of kWh. For example, if the total cost is $70 for 35 kWh, the cost per kWh would be $70 / 35 kWh = $2 per kWh.
28p
how much is 322kwh in uk
The energy cost depends on the size of the system. Large concentrated systems cost $0.10-$0.15 per kWh. Medium and small scale systems can cost from $0.25-$0.50 per kWh, when averaged.
4-8 cents
To convert heating oil litres into kilowatt-hours (kWh), you need to know the energy content of the oil. Heating oil typically has an energy content of about 10 kWh per litre. Therefore, you can multiply the number of litres of heating oil by 10 kWh/litre to get the total energy in kWh. For example, 100 litres of heating oil would yield approximately 1,000 kWh of energy.
Multiply the figure by your cost per kwh. The kwh cost is available from your local power company or utility. For instance, if a kwh was priced at 7.6 cents/kwh, then the total cost would be a bit over $30.
$0.035 per KWH