It depends on the household's energy consumption habits. 40 kWh per day can be considered high for a small household, but it may be normal for a larger household with energy-intensive appliances or if the house is not energy-efficient. It's a good idea to track usage over time to identify any patterns or opportunities for reducing energy consumption.
A mini refrigerator uses about 70 watts per hour or 0.07 KWH.Therefore it uses about 24 times 0.07 KWH, or 1.68 Kilowatt Hours per day.There are varied sizes of "mini refrigerators" and varying degrees ofinsulation, so the wattage may vary from 40 watts per hour to 100 watts per hour or .96 KWH to 2.4 KWH per day
If the generator is rated 40 KW, it doesn't mean the generator pours out 40 KWwhenever it's running. It means you can take as much power as you want from itas long as you don't try and take more than 40 KW for too long, because that couldoverheat or damage the generator.Notice that your 40 KW is just the product of the rated voltage and current:120 V times 333 A = 39,960 watts = nominal "40 KW".We point that out in order to mention that the voltage and current rating of thegenerator are irrelevant to the answer.If you load the generator to its max of 40 KW continuously for 24 hours, thenit delivers (40 x 24) = 960 KWH of energy.
To calculate the annual cost of running a 40-watt 4ft fluorescent tube, you need to know the cost of electricity per kilowatt-hour in your area. Usually, a 40-watt fluorescent tube is on for about 8 hours per day, so you would multiply the wattage (40) by the hours/day (8) to get watt-hours per day. Convert that to kilowatt-hours and then multiply by the number of days the light is on per year. Finally, multiply that by the cost per kilowatt-hour to get the annual cost.
Running a house in the US can go from very little to lots ! the range is huge ! electric stove, electric heat and air conditioner will add to the total. but, running lights and a TV, your computer and such, will be between 500 to 2000 KWH per month. an old refrigerator uses more. electric dryer ? more those brick you plug in to power your answering machine and charge your cell phone use more than you expect. Add up every device in your house, look at the bill and you can get what you use. a family of 6 will use about double that of a single person. 1 KWH = 1000 watts for 1 hour or 100 watts for 10 hrs ect.
A blue whale generally eats about 40 million krill a day, sometimes eating up to 7,900 lbs of krill in a single day.
A mini refrigerator uses about 70 watts per hour or 0.07 KWH.Therefore it uses about 24 times 0.07 KWH, or 1.68 Kilowatt Hours per day.There are varied sizes of "mini refrigerators" and varying degrees ofinsulation, so the wattage may vary from 40 watts per hour to 100 watts per hour or .96 KWH to 2.4 KWH per day
To calculate the cost of using a 40-watt power device per hour, you need to know the cost of electricity per kilowatt-hour (kWh) from your utility company. You can then convert the watts to kilowatts (40 watts is 0.04 kW) and multiply that by the number of hours used to find the kWh consumed. Finally, multiply the kWh consumed by the cost per kWh to determine the total cost.
40-60 depending on what time of year it is.
approximately 40 kWh
The average household in the United States consumes about 30-40 kWh of electricity per day. However, this can vary depending on factors such as the size of the house, location, energy efficiency measures, and the lifestyle of the occupants.
Look at the manufacturers label for the air conditioner to determine the wattage rating. Use that to figure out how many watts per hour. For ease of comparison/math convert that number to kilowatts. Your electric company usually bills customers in kilowatts. Multiply the kilowatts for your AC unit times the hours per day and multiply that by the cost per kWH, divide by 100 (decimal placement) and you have your answer. Using a 3.5 KWh (Central) conditioner: 12 cents electricity: $312usd month, or $3,744usd a year. 40 cents electricity: $1042usd month, or $12,504 a year. Using a 0.9 KWh (medium) conditioner: 12 cents electricity: $80usd month, $960 a year. 40 cents electricity: $268usd a month, $3,216 a year. Using a 0.5 KWh (small) conditioner: 12 cents electricity: $45usd a month, $540 a year. 40 cents electricity: $149usd a month, $1,788 a year. Unit cost * kW * hours / 100= For example a 1000W unit operated for 24 hours a day at a cost of 10 cents per kWH: 10*1*24/100= $2.40 a day, running continuously.
we see on an average of 150-170 per day
40 watts/sq ft for 1700 sq ft = 68,000 watts or 68 kw. If you are going to keep this on 24/7, then the number of hours is 31 x 24 =744 (I have assumed 31 days in the month), so the usage is simply 68 x 744 = 50592 kwh
40 g of sugar per day for a 2000 calorie diet.
A gram = 1000 milligrams. Therefore, an athlete who eats 40 grams of protein per day will be eating 40,000 milligrams of protein per day.
Approximately 0.10951 meters per day (4.3 inches per day).
like 40 to 45 dollar per day